Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan informoval o možnosti společné výroby protivzdušných raketových systémů S-500 s Ruskem, a to po dodávkách ruských systémů S-400 Ankaře.

„Obchod ohledně S-400 již byl uzavřen a dodávky mají být dle smlouvy zahájeny v červenci, možná dokonce dříve. Rusko nám nabídlo velmi dobré podmínky. Následně budeme hovořit také o S-500, včetně jejich společné výroby, stejně jako tomu bylo s S-400,“ prohlásil Erdoğan na setkání s mládeží v Istanbulu, které vysílala televize NTV. 

Prezident dále uvedl, že USA dodaly Turecku celkem pět stíhaček F-35 a doplnil, že turečtí piloti absolvují příslušný výcvik v USA. Erdoğan dále pronesl, že si je jistý tím, že Spojené státy splní všechny své závazky vůči Turecku v rámci programu F-35.

Již dříve Turecko učinilo prohlášení, že se nevzdá plánů na nákup S-400 a poukázalo na to, že první systémy PVO mají být dodány v červenci. USA prohlašují, že systémy S-400 nejsou slučitelné s normami NATO a hrozí sankcemi za jejich eventuální nákup. Dokonce nejednou oznámily, že mohou zdržet nebo zcela zrušit prodej nových letounů F-35 Turecku. Turecko je jedním z účastníků mezinárodního programu USA pro vývoj F-35. Ankara však opakovaně uvedla, že S-400 neohrožují americké F-35.

Dohoda o dodávkách S-400

Rusko a Turecko podepsaly v roce 2017 smlouvu o dodávkách S-400. Podle prezidenta Erdogana už Ankara složila zálohu.

Proti této dohodě však vystoupily Spojené státy. Washington opakovaně vyhrožoval Turecku sankcemi. Nákup ruských komplexů S-400 se navíc stal i jakousi překážkou v dodávkách amerických stíhaček F-35 turecké straně. Pentagon tvrdí, že S-400 je neslučitelný se standardy NATO.

Turecko ale již několikrát uvedlo, že nákup systému byl dokončen. Erdogan navíc připustil, že by strany mohly podepsat novou smlouvu, a to na dodávky systémů Prometheus S-500, které jsou v Rusku vyvíjeny.