Podle zprávy Euronews, výzkumníci z nemocnice přidružené k norské Univerzitě Akershus objevili protilátky proti novému koronaviru ve vzorcích krve odebraných těhotným ženám už v prosinci roku 2019, což je více než jeden měsíc před prvním oficiálně diagnostikovaným případem v Evropě. (Foto: Flickr)

Studie byla zveřejněna 13. ledna v časopise Epidemiology & Infection Podle této studie, v některých krevních vzorcích uložených anonymně, našli vědci protilátky proti novému koronaviru.

Původně byly tyto vzorky krve součástí péče o těhotné ženy, a byly odebrány během prvních tří měsíců těhotenství, a pak skladovány pro monitorování potenciálních infekčních onemocnění. Z 6.520 vzorků byly v 98 zjištěny protilátky proti novému koronaviru.

Anna Eskild, vedoucí projektu, poukázala na to, že tento objev je „velmi překvapující“ a mohl by změnit historii epidemie covid-19 v Norsku a ve světě.

Výsledky ukazují, že nový koronavirus se mohl šířit ve většině částí světa dříve, než se očekávalo. Poukázala na to, že je jen velmi málo zemí, které mají uložen dostatek vzorků krve, takže možnosti retrospektivních výzkumů jsou malé.

Podle oficiálního prohlášení byl první případ COVID-19 v Evropě nalezen ve Francii 27. ledna 2020 a nový koronavirus se rozšířil do Norska 24. února.

Národní institut pro studium nádorů v Milánu v Itálii v listopadu 2020 uvedl, že detekoval protilátky proti novému koronaviru v krevních vzorcích odebraných v září 2019.

Zdroj: euronews.com