Zejména pro akciový trh je nejnovější geopolitický šok dalším z dlouhého seznamu obav. Ještě před zahájením invaze se akcie dostaly do oblasti korekce, než se v pátek vrátily zpět. (Foto: Flickr)

Jak tento týden informovala Linette Lopezová, několik elitních investorů na Wall Street již předpovídalo konec jedné éry.

S odkazem na meme-akcie, SPAC a kryptoměnami poblázněné bujení posledních několika let, řekl Linette jeden miliardářský investor:

„Opravdu jsme dosáhli vrcholu hlouposti, ale vrchol hlouposti se rozšířil za hranici skutečné, opravdové hlouposti, a pak jsme přešli k hlouposti společností ze dna oceánu a vzácných kovů.“

Ve světle utrpení posledních dnů se to zdá být obzvlášť lehkovážné.

Zde Linette vysvětluje:

Wall Street je na pokraji „výplachu“. Jak jsme se sem dostali?

Linette: Po více než deseti letech nízkých úrokových sazeb totiž velká část Wall Street zapomněla respektovat základy obchodní analýzy ve prospěch honby za růstovými výstřelky. To se stává během bublin – lidé zapomínají sami na sebe.

Kdo má dobrou pozici, aby ji překonal?

Linette: Ti, kteří mají pozici přežít tento trh, jsou buď dostatečně hbití na to, aby vystoupili z růstových společností při růstu úrokových sazeb, nebo ti, kteří jsou umístěni ve společnostech s dobrými základy. Bude také zábavné prodávat nakrátko, pokud na to máte konstituci.

Řekl vám někdo něco, co vás při psaní tohoto článku překvapilo?

Linette: Pozoruhodné na tomto příběhu je, jak nepřekvapivý byl tento výsledek – nejen za poslední rok, ale od roku 2018, kdy trh zvracel poté, co Jerome Powell zvýšil sazby. Všichni jsme věděli, jakou bolest zvýšení sazeb akciím přinese, ale bublině bylo umožněno dále růst, drobní investoři se silně zainvestovali a nyní tento třesk zazní hlasitěji, než by mohl v roce 2018.

Celý článek si můžete přečíst zde: ‚Opravdu jsme dosáhli vrcholu hlouposti‘: Elitní investoři na Wall Street v soukromí říkají, že trh čeká kataklyzmatická změna – a mnozí z nich „vyplavení“ nepřežijí…

Zdroj: businessinsider.com