Filipínský prezident Rodrigo Duterte obvinil Spojené státy z toho, že se snažily omezit modernizaci armády země a kritizovaly jeho zákrok proti nelegálním drogám.

Rodrigo Duterte odmítl jako naprosto zbytečnou nabídku amerického ministra obrany a dalších nejvyšších amerických představitelů, aby koupili stíhací letouny F-16 a řekl, že jeho země potřebuje lehčí letadla k boji proti povstalcům.

Filipínský prezident se odvolal na dopis, který dříve obdržel od ministra obrany USA Jamese Mattise, ministra zahraničí Mike Pompea a ministra obchodu Wilbury Rosse.

„Potřebuji jen vrtulníky pro boj proti povstalcům. Nepotřebujeme F-16 a navíc poté, co nás urazili," řekl Duterte během televizního projevu.

Duterte popsal tento dopis také jako pokus Washingtonu o „doplnění" předchozích úderů jeho vládě.

Zatímco uznává, že Spojené státy a Filipíny mají zvláštní vazby, Rodrigo Duterte uvedl, že jsou daleko od výrazu „přátelé".

„Je těžké říct, že jsme přátelé. Jsme přátelé, ale pamatujte si, že jsme přátelé, protože jste z nás před rokem udělali kolonii. Nebylo to přátelství," řekl.

Duterte zopakoval své frustrace vůči USA, včetně odmítnutí poskytnutí asi 23 000 pušek filipínské policii poté, co někteří zákonodárci Spojených států vzbudili znepokojení nad manilským policejním zásahem proti nelegálním drogám.

Zdroj:  abcnews.go.com