Dub, který zasadili americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron v dubnu minulého roku, zemřel, informovaly noviny Monde. (Foto: Twitter)

Emmanuel Macron v dubnu roku 2018 přijel na státní návštěvu do USA. Ta byla věnována 250. výročí vztahů mezi zeměmi. Během návštěvy zasadili Trump a Macron v zahradě Bílého domu malý „dub přátelství“.

Ten byl přivezen ze severu Francie – z míst, kde během první světové války došlo k první bitvě s účastí amerických vojáků. Podle názoru francouzského prezidenta se měl dub stát symbolem dobrých vztahů mezi zeměmi.

„Před sto lety američtí vojáci bojovali za Francii, (…) aby ochránili naši nezávislost. Tento dub bude připomínkou v samém srdci Bílého domu o tomto spojení, které nás sjednocuje,“ napsal tehdy Macron na Twitteru o zasazování dubu.

​„Malinký dub zemřel, a na místě v Bílém domě, kam ho Trump a Macron zasadili, se znovu objevila tráva,“ informují noviny.

Noviny Le Figaro informace Monde potvrdily a zmínily, že strom nepřežil karanténní opatření, která byla prováděna po jeho zasazení. Karanténní opatření byla prováděna, aby bylo zabráněno šíření nemocí.

Noviny zmiňují, že celní a pohraniční služba USA, která je závislá na americkém ministerstvu zemědělství, ukládá povinnost karanténních opatření vůči importovaným rostlinám, semenům a dokonce i zemině, aby bylo možné se vyhnout rozšiřování importovaných nemocí či importu invazivních druhů hmyzu.

Média již dříve informovala o tom, že dub, který prezidenti zasadili, zmizel. Na konci dubna byl vyryt a odnesen na karanténní kontrolu.

Zdroj: snews.com