"Podle informací získaných od Globální sítě pro monitorování životního prostředí v Jihočínském moři byl zaznamenán nárůst úrovně radiačního pozadí v souvislosti s radiačním incidentem," uvedla agentura. (Foto: Pexels)

Předtím média uvedla, že v Jihočínském moři mohlo dojít k silnému "podmořskému jadernému výbuchu“.

Agentura poznamenala, že v souvislosti s tím Rospotrebnadzor posílil monitorování radiační situace v sousedních příhraničních oblastech.

„V současné době nehrozí negativní dopad na obyvatelstvo Ruské federace," zdůraznil úřad.

Podle RIA Novosti podle Ryukyu Simpo v pondělí večer obyvatel japonského ostrova Miyako objevil na břehu válec s nápisem „uranový palivový prut“.

Guvernér prefektury Okinawa Dani Tamaki se obrátil o pomoc na sebeobranu. Armáda, která dorazila na místo, provedla měření záření, ale nezaznamenalo se žádné zvýšení radioaktivního pozadí.

Nicméně Viktor Bokov, vedoucí predikční laboratoře Gradient Geofyzikální předpovědní centrum, ve vysílání ruské televize NSN, potvrdil, že událost v Jihočínském moři mohla být jaderná exploze.

"Podívali jsme se na informace o exogenních procesech. Probíhají tam opravdu silné procesy, ale jsou velmi pomalé pro zahájení zemětřesení. Je proto nepravděpodobné, že se jedná o přírodní jev, s největší pravděpodobností se jedná o zkoušku jaderných zbraní, “ uvedl.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace předtím dalo doporučení, co dělat v případě náletu, hrozby radiace a chemického útoku. Ministerstvo uvedlo, že signál radiačního nebezpečí varuje před blížícím se paprskem záření, který mohl vzniknout v důsledku jaderného výbuchu, katastrofy způsobené člověkem nebo teroristického útoku na jadernou elektrárnu. Podle tohoto signálu je nutné okna pevně zavřít, vypnout odvětrání a zajistit těsnost areálu. Pak byste měli nosit respirační ochranu (pokud existuje) a přijmout opatření k ochraně vody a potravin před zasažením.

Zdroj: pz.cz, rt.com