Dánsko uvažuje o návratu stálé pohraniční kontroly na hranici s Německem, která bude zatím dočasná. Jde o jeden ze základních a nejvážnějších principů Evropské unie – svobodu pohybu. Uvádí se, že dánská vláda to považuje za potřebné kvůli hrozbě terorismu a migraci. (Foto: Flickr)

„Musíme zajistit stálou pohraniční kontrolu. Čelíme řadě problémů, jako jsou například migrační tlak, zločiny na hranicích a terorismus. Proto jako národní stát potřebujeme kontrolovat naše hranice,“ prohlásil dánský premiér Lars Løkke Rasmussen v rozhovoru pro Dánské rádio.

Dodatečně na obnovu pohraniční kontroly cestujících z či do Dánska musí být vyčleněno dalších 50 milionů dánských korun (asi 173 milionů Kč) na výzkumy a nové technologie.

Podle premiéra Dánsko potřebuje výjezdovou pohraniční kontrolu, aby byla možnost prověřit zločince, kteří spáchali sériové zločiny.

Lars Løkke Rasmussen také navrhl, že jsou nutná nová pravidla schengenského prostoru, aby si Dánsko vrátilo pravomoci nad vlastními hranicemi.

Díky reformě pravidel schengenského prostoru Dánsko a další členské státy Evropské unie, které zavedly dočasnou pohraniční kontrolu, už nemusí usilovat o povolení Komise EU na prodloužení tohoto schématu.

Dánský ministr migrace Inger Støjberg zdůraznil, že pokaždé, když bylo nutné rozšíření pohraniční kontroly, vyvolávalo to hodně úsilí.

Dočasná pohraniční kontrola na hranici s Německem (je to jediný stát, který má pozemní hranici s Dánskem) byla Kodaní zavedena v lednu 2016 kvůli migrační krizi v Evropě, od té doby byla několikrát prodloužena.

V letech 2016-2018 Dánsko utratilo 275 milionů dánských korun (asi 949 milionů Kč) na pohraniční kontrolu. Podle údajů dánské policie, které byly zveřejněny letos v dubnu, bylo uskutečněno více než 10 milionů kontrol.

Kromě Dánska pohraniční kontrolu kvůli migrační krize zavedlo dalších šest členských zemí schengenského prostoru – Rakousko, Francie, Německo, Norsko, Polsko a Švédsko.

Celkem Schengenskou dohodu podepsalo 26 evropských zemí, Česko a Slovensko se připojily v roce 2004, v roce 2007 zrušily pohraniční kontrolu.

Zdroj:  thelocal.dk