Vedoucí představitelé EU se dohodli na zavedení elektronických certifikátů o vakcinaci, sdělila německá kancléřka Angela Merkelová po ukončení porady ohledně koronaviru. (Foto: Pixabay)

Upřesnila, že potvrzení o provedeném očkování se možná stane základem pro vjezd do EU ze třetích zemí.

„Evropská komise potřebuje k vyřešení technických problémů asi tři měsíce,“ dodala Merkelová.

Kancléřka vysvětlila, že členské státy nejprve vypracují takové vakcinační certifikáty a Evropská komise je učiní kompatibilními, aby byla zajištěna možnost jejich použití ve všech zemích Unie.

Ve společném prohlášení na základě výsledků summitu nejvyšší představitelé evropských států a vlád uvedli, že se dohodli na urychlení schvalování a výroby vakcín.

Zdůraznili také, že výrobní společnosti musí zaručit předvídatelnost výroby a dodávek.

„Jsme odhodláni posunout globální zdravotní bezpečnost vpřed, včetně posílení Světové zdravotnické organizace a práce na mezinárodní smlouvě o pandemii pod záštitou WHO. V této souvislosti se vedoucí představitelé EU těší na světový summit o zdraví G20 v Římě,“ uvádí se v dokumentu.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která má zkušenosti s lékařskou prací, musí být očkování zdokumentováno, proto je důležité, aby občan měl doklad potvrzující, že očkování bylo provedeno. A to platí nejen pro covid-19, ale také pro jakékoli onemocnění, proti němuž je třeba očkovat.

Nejvyšší evropští představitelé rovněž hovořili o potřebě rozšířit možnosti včasného odhalení a kontroly nových variant koronaviru.

Zdroj: dw.com