EU se nechala slyšet, že ti, kteří se nechají očkovat proti koronaviru, budou mít možnost snadnějšího cestování. Tito lidé by totiž získali tzv. vakcinační pas, který má zároveň sloužit i jako jakási motivace k tomu, aby se lidé nechali naočkovat. K věci se nyní vyslovil i bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Co na to říká? (Foto: Pixabay)

Uvádí se, že by tento vakcinační pas mohl fungovat podobně jako mezinárodní očkovací průkaz, který je dnes v některých zemích dokonce vyžadován. Zdůrazněme, že na společném očkovacím průkazu přitom Evropská komise pracuje již dva roky.

Pokud jde o samotný mezinárodní průkaz, nejedná se tedy o žádnou novinku. Součástí cestování do některých oblastí je totiž očkování a záznam o jeho provedení v mezinárodně platném a uznávaném průkazu. Tato očkování při cestách do zahraničí mají na starost specializovaná pracoviště, a sice střediska očkování a cestovní medicíny. V daném průkazu jsou zaznamenána data nejen o povinném očkování, ale na žádost je možné zapsat i data o pravidelném a doporučeném očkování vzhledem k tomu, že údaje o očkování jsou vyžadovány některými státy při vstupu na jejich území nebo při dlouhodobějším pobytu. Vystavení mezinárodního průkazu tak vyjde okolo 120 Kč.

Prymula: Ze strany EU jde o poměrně razantní strategii

K celé iniciativě vakcinačních pasů se nyní v rozhovoru pro MF DNES vyjádřil také exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Ten se snažil vysvětli, jak by tento pas v případě koronaviru nejspíše fungoval. 

„Pokud se bude jezdit do zahraničí na průkaz, který řekne: já jsem byl očkován a mohu jet kamkoliv a nemusím prokazovat, že jsem byl testovaný, nebo že budu smět chodit bez roušky, to je podle mne velká motivace. A myslím si, že, řekněme v červnu, si to najednou lidé rozmyslí a budou po očkování volat. Pak možná nebude dostatek vakcíny,“ uvedl.

Dodal také, že se si myslí, že jde ze strany EU o poměrně razantní strategii, jak populaci pozitivně motivovat, aby se nechala naočkovat. A pokud jde o něj samotného, uvedl, že vakcinaci také podstoupí.

„Populaci nelze promořit přirozenou cestou. Ztráty by byly velké a efekt krátkodobý. Když se podaří proočkovat i pod 60 % s 15 %, kteří to prodělali, tak si myslím, že je to dostatečná hladina na to, aby se divoká cirkulace, co tady je, zastavila,“ objasnil Prymula.

Nicméně, do této chvíle budeme podle jeho slov „oscilovat“ mezi různými strategiemi. „Myslím si, že bychom měli jít cestou postupného přibržďování a uvolňování než prudkého brzdění a úplného otevření,“ doplnil epidemiolog.

Nebude to povinné, zdůrazňuje ministr Blatný

 

Také současný ministr zdravotnictví Jan Blatný zastává názor, že by vakcinační pas mohl usnadnit lidem cestování. V souvislosti s tím ale zdůrazňuje, že vakcína není a nebude povinná. A stejně tomu má být i v případě vakcinačního pasu.

„Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ nechal se slyšet Blatný.

Podle nedávno zvoleného ministra je tedy hlavním cílem očkovacího průkazu pouze usnadnit cestování

„Já jako řada z vás si pamatuji dobu, kdy se čekalo na hranicích, tehdy ještě s ostnatými dráty, a přejet hranice bylo něco, co si řada z nás neuměla vůbec představit. Teď je to všechno jinak a tato věc i v současné složité epidemiologické situaci by měla zjednodušit lidem cestování. Nic víc, nic míň,“ vysvětlil.

Vyzdvihl přitom, že obecně tyto „pasy“ pro některé země platí u některých nemocí i dnes. A pokud není člověk očkován, tak je dost možné, že jej do dané země nepustí.

„Je proto možné, že se země, které budou mít vysokou proočkovanost a covid-19 pod kontrolou, budou bránit příjezdu nakažených. To se děje i dnes, kdy musí mít pendleři negativní test. Variantou negativního testu může být covid pas. Pendlerům a řadě lidí, kteří cestují do zahraničí, to zjednoduší život. Takže to může být užitečný nástroj, který řadě lidí pomůže, “ vyslovil se lékař a poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek.

Plány z jara se opakují?

Nicméně, připomeňme, že již na jaře během první koronavirové vlny vznikla myšlenka vystavit, místo vakcinančního pasu, tzv. covid pas. Právě s ním se mělo cestovat do zahraniční.

Tento nápad tehdy jako první vyslovil chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli. Konkrétně tím měl na mysli zavedení systému jakéhosi „covid pasu“, který by se stal zdravotním cestovním dokumentem uznávaným napříč celou Unií. Cappelli uváděl, že by tento pas občané států EU mohli používat při cestě z i na dovolenou, a to jak v letecké, silniční, železniční i námořní dopravě. Nakonec z toho ale sešlo a podrobnější detaily se na veřejnost nikdy nedostaly.

Zajímavé ale je, že sama Evropská komise o společném očkovacím průkazu uvažuje již od roku 2018.

Maříková: Selekce, diskriminace, vydírání a zvýhodňování určité skupiny osob

Pokud jde o nápad vytvořit vakcinační pas, vyjádřila se k němu i politička Karla Maříková. U členky SPD se ale tento nápad nesetkal s pozitivním ohlasem. V souvislosti s ním totiž hovoří o selekci, diskriminaci, zvýhodňování určité skupiny osob či vydírání.

„Tak už je to tady selekce, diskriminace, zvýhodňování určité skupiny osob a vydírání. To už jsme tu jedno měli, co ještě pásku na ruku nebo rovnou tetování? Doufám, že se najde dobrý ústavní právník, který tuto vládu zažaluje a bude se lidem za tohle muset zodpovídat. Začne to cestování a bez očkování nás nepustí do práce atd., už nyní někteří zaměstnavatelé požadují po zaměstnancích, aby se nechali testovat, co přijde dál?“ rozčilovala se politička.