Těžké bombardovací letouny amerického letectva zahájily nasazení na základně RAF Fairford v situaci rostoucí globální nestability. (Foto: Flickr)

Dvojice letounů B-1B včera (12. října) přeletěla Atlantik a zamířila do hrabství Gloucestershire poté, co se zúčastnila speciální mise, a další dva se k nim mají připojit zítra.

Na letecké základně v Gloucestershire přistálo v uplynulém týdnu několik soukromých letů s posádkou a vybavením z domovské základny B-1B v Americe, Dyess Air Force Base, což zvyšuje očekávání plného nasazení proslulého hlasitého amerického těžkého bombardovacího letounu.

Mnoho z 50 let starých B-1B v současnosti prochází modernizací, díky níž budou létat až do roku 2040.

Ve čtvrtek krátce po půlnoci vyrazily tři B-1B z Dyessu a zamířily do severního Atlantiku, kde ve vzduchu doplnily palivo a náhradní letoun se otočil zpět do Texasu.

Poté další dva letouny s volacími znaky MOCHA41 a MOCHA42 zamířily do Skandinávie, aby se zúčastnily mise NATO, a nakonec kolem 16. hodiny přistály v Gloucestershire.

Dvě letadla, která mají přistát zítra, pravděpodobně přistanou přibližně ve stejnou dobu, ale vzhledem k tomu, že jejich mise je tajná, není znám přesný čas přistání.

Letouny B-1B byly naposledy nasazeny na základně RAF Fairford v květnu letošního roku v rámci pravidelné rotace Bomber Task Force v Evropě, kde rovněž létaly na mise k odvrácení ruské agrese na Ukrajině.

Zdroj: gloucestershirelive.co.uk