Čínská vláda pokračuje ve svém úsilí zpomalit šíření smrtelného koronaviru, nejnovějším krokem je vyjádření centrální banky země. Médiím oznámila, že začne čistit svou měnu. (Foto: Needpix)

Je to extrémní krok, ale dává smysl. Bankovky jsou notoricky známé tím, že jsou špinavé.

Studie z roku 2017 zjistila, že na povrchu jednodolarových bankovek žije asi 397 bakteriálních druhů. A když bankovku chytí do rukou chřipkou infikovaná osoba, virus na ní přežije až 12 dní.

Světová zdravotnická organizace prohlásila, že stále není známo, jak dlouho dokáže koronavirus přežít na povrchu předmětů, včetně peněz.

Předběžné informace říkají, že přežijí několik hodin nebo více, ale mohou být usmrcena základními dezinfekčními prostředky.

Za normálních okolností vlády na celém světě utratí okolo 10 miliard dolarů ročně, aby nahradili měnu, která je ve špatném stavu. Ale když objeví něco tak závažné, jako je šíření koronaviru, může se stát rozhodnout přijmout drastičtější opatření.

Jednou z metod k čištění peněz je použití ultrafialového světla nebo vysokých teplot, potom uskladnění hotovosti na jeden až dva týdny před jejich uvolněním do oběhu. Čínská banka, pokud to bude možné, chce lidem poskytnout zcela nové bankovky.

Fan Yifei, zástupce guvernéra čínské centrální banky, v sobotu prohlásil, že banky jsou vyzvány, aby zákazníkům poskytovali nové bankovky, kdykoli to bude možné.

Centrální banka "nouzově vydala" 4 miliardy juanů v nových bankovkách pro provincii Hubei, epicentrum ohniska, ještě před nedávnými novoročními svátky.

Cílem opatření je "zajistit bezpečnost a zdraví veřejnosti při používání hotovosti", řekl Fan.

Zdroj:  nationalinterest.org