Čínští vědci tvrdí, že jejich obří teleskop „Sky Eye“ možná zachytil známky mimozemské civilizace. (Foto: Wikimedia)

Vědci z Pekingské normální univerzity našli „několik případů možných technologických stop a mimozemských civilizací zpoza Země“, uvádí se ve zprávě zveřejněné v úterý v deníku Science and Technology Daily, oficiálním listu ministerstva vědy a techniky. Ten ale později z nejasných příčin zprávu smazal.

Signály byly objeveny čínským 500metrovým sférickým radioteleskopem (FAST), jediným obřím radioteleskopem s jednou anténou na světě. Neformálně se mu říká „Nebeské oko“, uvedly noviny.

Kosmolog Zhang Tongjie, kdysi přezdívaný „nejlepší čínský lovec mimozemšťanů“, uvedl, že FAST lokalizoval „několik úzkopásmových elektromagnetických signálů odlišných od minulosti“, uvedly noviny.

Noviny rovněž citovaly Zhanga, který uvedl, že nové signály mohou být pouze rádiovým rušením.

„Možnost, že podezřelý signál je nějaký druh rádiového rušení, je také velmi vysoká a je třeba ji dále potvrdit a vyloučit. To může být dlouhý proces.“ Zhang uvedl: „V současné době se již objevily další signály.

Jak již dříve informoval Azmi Haroun ze serveru Insider, teleskop FAST, který se nachází v provincii Kuej-čou, dokáže detekovat slabé rádiové vlny z pulsarů a materiálů ve vzdálených galaxiích.

Anténa byla dokončena v roce 2016 a observatoř stála 171 milionů dolarů.

Od září 2020 je jednou z hlavních funkcí teleskopu hledání mimozemského života. Pekingská normální univerzita na něm spolupracuje s vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Dosud tito vědci při zpracování dat v roce 2022 identifikovali dvě sady signálů z roku 2019 a jednu sadu signálů v letošním roce, uvedl Zhang pro deník Science and Technology Daily.

Zdroj: businessinsider.com