Na oficiálním twitterovém účtu americké CIA byly zveřejněny informace o dodávkách zbraní afghánským rebelům, kteří bojovali proti sovětským vojskům. (Foto: Flickr)

V jednom tweetu se jednalo o protiletadlové střele Stinger, pomoci které mudžahedíni sestřelovali sovětské bitevní vrtulníky. Řada expertů byla vyděšená chlubením se podporou teroristů.

Studená válka mezi Spojenými státy a Sovětským svazem se promítala do spousty lokálních konfliktů, jedním z takových byla válka v Afghánistánu v letech 1979-1989, kde sovětská armáda bojovala proti místním rebelům – mudžahedínům, s nimiž tehdy bezprostředně spolupracoval i Usáma bin Ládin, který se později stal jedním ze zakladatelů teroristické organizace Al-Káida. Právě konflikt v Afghánistánu byl jednou z tzv. zástupných válek, kde Washington podporoval místní povstalce v jejich boji proti Sovětské armádě.

Skutečnost, že Spojené státy poskytovaly podporu tamním rebelům, Washington ani nepopírá. Navíc americké zpravodajské služby dávají jasně najevo, že jsou na to hrdé, o čemž svědčí nedávný tweet na oficiální stránce Ústřední zpravodajské služby, kde bylo uvedeno, že dodávky zbraní afghánským mudžahedínům ze strany Washingtonu přispěly ke stažení sovětských vojsk a vítězství povstalců.

„Protiletadlové střely Stinger dodávané Spojenými státy afgánským rebelům, známým též jako mudžahedíni, jim poskytly možnost sestřelovat nahánějící hrůzu bitevní vrtulníky Mi-24D nasazené Sovětským svazem za účelem posílení své kontroly nad afghánským územím,“ praví se ve tweetu.

Reakce uživatelů a expertů

Kontroverzní tweet na oficiální stránce americké CIA vzbudil pobouření a zároveň vlnu sarkazmu v komentářích. Mnozí uživatelé připomněli, že se v podstatě jedná o pomoc povstaleckým skupinám, které byly bezprostředně spojeny se vznikem Al-Káidy.

„V Afghánistánu CIA financovala, ozbrojovala, vycvičovala bandu masových vrahů – fašistických vojenských vůdců jako Gulbuddín Hekmatjár, kteří strkali kyselinu do obličeje žen, které odmítaly nosit závoj, bombardovali školy a setli hlavy učitelům za to, že učili dívky,” píše novinář Ben Norton.

Na tweet také zareagovala i politická komentátorka Sarah Abdallah, která obvinila americké zpravodajské služby z financování teroristů.

„CIA se postě chlubí tím, že vyzbrojovala Al-Káidu*.  To je teda skvělý nápad, jak začít nový den,” komentuje dotyčná.

Nechyběly ani sarkastické komentáře. Jeden z uživatelů totiž v souvislosti s tweetem CIA žertovně označil Usámu bin Ládina za „umírněného rebela”.

Zdroj: snews.com