Saúdská Arábie je blízko k dosažení dohody o diplomatické normalizaci s vládou prezidenta Bašára Asada, protože Rijád se snaží hrát vedoucí úlohu při oslabování íránské přítomnosti v Sýrii. (Foto: Flickr)

Podle vysokého úředníka syrského opozičního hnutí Free Officers, který udržuje úzké kontakty se saúdskoarabským ministerstvem zahraničí a s Královskou zpravodajskou službou, „se politická nálada v domě al-Saud změnila, mnoho vysoce postavených členů královské rodiny, zejména (korunní princ) Mohammed bin Salman, opravdu chtějí obnovit vztahy s Assadem.“

„Převládající postoj lze definovat takto: Časy se změnily, arabské jaro je historie a region se přesouvá do nové budoucnosti s novými geopolitickými charakteristikami,“ řekl jeden ze zdrojů katarskému televiznímu kanálu pod podmínkou anonymity.

Minulý měsíc se objevily známky oživení vztahů mezi Rijádem a Damaškem. Podle zpráv arabských médií tak šéf saúdskoarabské zpravodajské služby Khalid bin Ali al-Humaydan navštívil počátkem května syrské hlavní město „, aby diskutoval o možnosti oživení mezi dvěma bývalými oponenty“. Také v květnu vyslala Sýrie do království svou první oficiální delegaci po 10 letech , kterou vedl ministr cestovního ruchu Mohammed Rami Radwan Martini.

Od počátků syrského konfliktu je Saúdská Arábie jedním z klíčových hráčů, kteří podporovali svržení Asada. Rijád poskytl řadě místních povstaleckých skupin finance a zbraně, včetně protitankových raket vyrobených v USA. Kampaň se zhroutila v důsledku rozsáhlejších odvetných intervencí hlavních Asadových zahraničních mecenášů – Ruska a Íránu. Nyní se však zdá, že Saúdská Arábie vnímá mocenské koridory jako pohodlný způsob, jak posílit své širší regionální zájmy, poznamenává Al Džazíra dnes 8. června.

Tvrdí se, že de facto vládce největší arabské monarchie korunní princ Mohammed „nařídil svému týmu, aby ujistil Sýrii, že si nepřeje změnu Asadova režimu, a že Sýrie jako bratrská arabská země by měla být přirozeně blízká Saúdské Arábii. „

Toto bylo „jasně zamýšleno jako signál pro íránské vedení, že Rijád uznává, že strana války, do které Írán nejvíce investoval, zvítězila a že Saúdové se nebudou snažit tuto realitu zpochybnit,“

Po obnovení diplomatických cest s Íránem Saúdská Arábie nedávno zahájila přímý kontakt.se syrským vedením znovuotevřít velvyslanectví království v Damašku, které bylo uzavřeno na začátku války v arabské republice. Podle zdrojů londýnského panarabského elektronického deníku Rai al-Youm se Rijád snaží obnovit diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi ve snaze „zmírnit napětí, které trhá Blízký východ“. Podle účastníků rozhovoru Rai al-Youma se vysocí představitelé Saúdské Arábie setkali na začátku května v Damašku s prezidentem Bašárem Asadem ve snaze obnovit diplomatické vztahy, které se přerušily před deseti lety. Některá média tvrdila, že rijádskou delegaci vedl vedoucí všeobecné zpravodajské služby království Khalid bin Ali al-Humaydan.

Zdroj: pz.cz, eadaily.com