Bývalý poslanec k Nejvyšší rady Ukrajiny David Žvania řekl, že jedním z vnějších zdrojů financování protestů na náměstí Nezávislosti v Kyjevě v letech 2013–2014 bylo litevské velvyslanectví. (Foto: Wikimedia)

Dříve Žvania přiznal, že v roce 2014 spolu s bývalým ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem poskytl úplatek evropskému úředníkovi ve výši 5 milionů eur za podporu kandidatury Petro Porošenka v prezidentských volbách. Podle něj byla v roce 2014 moc na Ukrajině uchvácena, a stalo se tak naplánovaným způsobem.

„Také vím, jak byl převrat financován. Uchvácení moci bylo financováno několika způsoby. Jedním z vnějších zdrojů bylo litevské velvyslanectví, jehož prostřednictvím byly převáděny peníze a zbraně, a vnitřní kanál byl „Diamantbank“. Mám doklady, které potvrzují moje slova. Proto znovu vyzývám generální prokurátorku Irinu Venediktovou, otevřte trestní případ, a pozvěte mě k výslechu. Ukrajinci si musí konečně zjistit pravdu o tom, co se tehdy stalo,“ uvedl na YouTube.

Hlavní Kyjevské náměstí – Náměstí nezávislosti (Majdan) – bylo obsazeno příznivci evropské integrace 21. listopadu 2013, bezprostředně po oznámení vlády Mykoly Azarova o pozastavení podpisu dohody o přidružení s EU.

Později se Majdan stal epicentrem konfrontace bezpečnostních sil a radikálů. Popřevratové ukrajinské úřady obvinily z úmrtí více než 100 lidí svého politického protivníka, bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a zvláštní jednotky ministerstva vnitra Berkut. Janukovyč a příslušníci Berkutu popírají jakékoli zapojení do zabíjení.

Zdroj:  pz.cz