Izrael může přistoupit k praktickým krokům týkajícím se připojení palestinských území v rámci takzvané dohody století od 26. července, řekl ve středu Ahmed al-Majdalani, člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny a generální tajemník Lidové fronty pro osvobození Palestiny. (Foto: Wikimedia)

„Podle nejnovějších informací mohou praktické kroky k připojení palestinských území (Izraelem) začít přibližně v období od 26. do 30. července. My jako stát Palestina budeme samozřejmě vystupovat proti,“ řekl Majdalani během online setkání pod názvem „Palestina: co bude dál?“, pořádané s podporou Institutu orientálních studií Ruské akademie věd.

Politik uvedl, že Palestina je připravena k jednání o dosažení míru v rámci Blízkovýchodního kvarteta a neučiní žádné ústupky v takzvané „dohodě století“.

„Jsme připraveni i nadále se podílet na práci Blízkovýchodního kvarteta při dodržování norem mezinárodního práva. Využijeme každou šanci k dosažení míru. Ale zcela odmítáme plán anexe stanovený v takzvané ,dohodě století‘. Odmítáme plány expanze. Se zemí a územími neobchodujeme,“ zdůraznil Majdalani.

O připravenosti palestinské vlády vrátit se k jednání s Izraelem pod záštitou kvarteta mezinárodních zprostředkovatelů hovořil i palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Podle palestinské tiskové agentury VAFA bylo prohlášení palestinského prezidenta učiněno během rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který se konal z podnětu palestinské strany poté, co ruský prezident potvrdil svou podporu spravedlivého řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

„Palestinská vláda vyjádřila ochotu obnovit mírové jednání na základě mezinárodního práva a pod záštitou čtyř mezinárodních zprostředkovatelů a dalších stran,“ cituje WAFA Abbásovo prohlášení.