Zástupce mezinárodních koaličních sil v Iráku, dánský seržant John, který se nacházel na americké základně v Iráku během raketového útoku, odhalil zajímavé podrobnosti íránského útoku. Seržant John poskytl interview televiznímu kanálu TV 2. (Foto: Youtube)

Korespondent Rasmus Tantoldt s ním hovořil v Kuvajtu, kam byla evakuována většina vojáků, kteří se nacházeli na americké základně Ain al-Assad.

Seržant a jeho spolubojovníci byli o útoku informováni několik hodin před jeho začátkem. Všichni se schovali do bunkru.

„Bylo to hrozné,“ vzpomíná.

„Nedá se to popsat, nikomu bych nepřál něco podobného zažít. Nemohli jsme nic udělat, mohli jsme se jen smířit se situací. Nevím, jak dlouho jsme čekali, asi několik hodin.“

Ale pak začal útok.

„Devět raket, každá vážila tunu. Nikdy jsem necítil nic podobného a doufám, že se to nikdy nebude opakovat,“ říká seržant.

Podle jeho slov byl útok tak silný, že se bunkr otřásal a dovnitř pronikal ve velkém množství prach. Vojáci museli sedět se šátky na obličeji, aby si usnadnili dýchání. Nejtěžší věcí byl však pro dánské vojáky pocit neznalosti a bezmocnosti.

„Nevěděli jsme, jak blízko bude další útok. Nemohli jsme použít žádnou z těch dovedností, které jsme měli nacvičeny. Zbývalo nám jen sedět a čekat.

Vojáci reagovali na situaci různě.

„Jeden vyprávěl anekdoty, aby si dodal odvahy. Jiní se uzavřeli do sebe. A některým začaly téct slzy.“

Když raketový útok skončil, vojáci vyšli ven.

„Byli jsme si jistí, že tam najdeme spálenou poušť a byli jsme velmi překvapeni, když jsme si uvědomili, že to všechno se nedělo nad našimi hlavami. Podle mých odhadů spadla nejbližší raketa 300 yardů od nás. Když jsme se procházeli, viděli jsme takové díry, že by v nich mohla zaparkovat dodávka.

Nyní se do Kuvajtu vypravují psychologové, aby pomohli vojákům vzpamatovat se z negativní zkušenosti.

„Skutečně je potřebujeme,“ tvrdí seržant. „Na takovou situaci jsme nebyli připraveni.“

Zdroj:  nyheder.tv2.dk