Od chvíle svého příjezdu do Berlína až do svého návratu do Moskvy byl Alexej Navalnyj pod ochranou tajných služeb, uvádí se v odpovědi německé vlády na otázku zástupců frakce Alternativa pro Německo ve Spolkovém sněmu. (Foto: Wikimedia)

Od 22. do 31. srpna ho hlídali příslušníci bezpečnostní skupiny federálního odboru kriminální policie a poté zaměstnanci příslušných zemských útvarů téže struktury.

Německé bezpečnostní orgány zajišťovaly bezpečnost Navalného jako osobního hosta kancléřky Angely Merkelové.

Během léčby v berlínské klinice Charité od 22. srpna do 23. září 2020 byl pacient střežen policisty, kteří hlídkovali po obvodu zdravotnického zařízení.

Podle zpráv z médií příslušníci tajných služeb drželi stráž i na patře vedle jeho pokoje.

V den odletu z Německa 17. ledna Navalnyj a jeho manželka Julia byli odvezeni autem s majákem přímo ke schůdkům letadla.

Registraci páru na let vyřizovali podle informací médií zástupci německé policie.

V srpnu loňského roku byl Navalnyj hospitalizován v Omsku poté, co se mu udělalo špatně v letadle na cestě z Tomska do Moskvy.

Na základě výsledků vyšetření omští lékaři uvedli jako hlavní diagnózu metabolickou poruchu, která způsobila prudkou změnu hladiny cukru v krvi.

Příčinu se nepodařilo zjistit, ale podle omských lékařů nebyly v krvi ani moči Navalného nalezeny žádné jedy.

Později byl dopraven letadlem do Německa. Poté vláda s odvoláním na vojenské lékaře uvedla, že Navalnyj byl údajně otráven látkou ze skupiny toxických bojových látek Novičok.

Tyto údaje byly potvrzeny také laboratořemi ve Švédsku a ve Francii a také v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

V Kremlu v této souvislosti prohlásili, že Berlín neinformoval Moskvu o svých závěrech, a Ministerstvo zahraničních věcí RF tehdy zdůraznilo, že Rusko čeká na odpověď Německa na oficiální žádost ohledně této situace.

Německá strana a OPCW však na tyto žádosti nijak nereagovaly.

Zároveň je známo, že německá zpravodajská služba BND měla od 90. let přístup k vojenské toxické látce Novičok.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov na začátku února prohlásil, že kroky německých úřadů dávají veškeré důvody považovat situaci s otravou Navalného za inscenaci.

Minulý týden během setkání s hlavními redaktory ruských médií Vladimir Putin zveřejnil podrobnosti o prvním telefonickém rozhovoru se svým francouzským kolegou Emmanuelem Macronem po incidentu s Navalným. 

Ruský prezident především nabídl pomoc ruských odborníků při zkoumání vzorků odebraných po incidentu a ujistil, že pokud najdou „alespoň něco“, pak bude „v téže sekundě“ zahájeno trestní stíhání.

Paříž i Berlín však tyto návrhy ignorovaly. V této souvislosti prezident poukázal na absurditu obvinění na adresu Ruska z neochoty spolupracovat.

Zdroj: snews.com