Konzervativní poslanec Christopher Chope, který v anglické Dolní sněmovně zastupuje město Christchurch, poznamenal, že po očkování utrpěly škody desítky tisíc Britů. (Foto: Rumble)

Již dříve během zasedání britského parlamentu uvedl, že rozsah poškození této noční můry z očkování vakcínou covid-19 nyní „převyšuje všechny případy vzniklé v důsledku předchozích očkovacích programů“.

„Veřejnost se nakonec chytí [všech] škod, které byly způsobeny. Je tu celá řada lidí, kteří udělali správnou věc … [kteří] nedostávají od vlády pomoc, o níž se domnívali, že ji mají dostat. To je místo, kde se v této věci nacházím.“

Podle Chopea předložil Downing Street dokumentaci případů poškození vakcínou covid-19 – ale setkal se pouze s „relativním mlčením“.

Pokračoval: „Vůbec se nedá říct, že by se to stalo: „[To], co jsem četl loni v létě, naznačovalo, že lidé mají nežádoucí reakce na vakcíny a že je pro ně obtížné získat přístup k odškodnění.“

Chope poté v parlamentu předložil další návrh zákona, který měl systém odškodnění rozšířit, a dvacetiminutová debata o tomto opatření vyvolala „celou řadu“ e-mailových reakcí po celém Spojeném království.

Poslanec z Christchurch se podělil o příběh Juliana Gooddyho, který utrpěl poškození vakcínou dva týdny poté, co mu byla aplikována vakcína covid-19 společnosti AstraZeneca.

Gooddy trpěl několika postvakcinačními problémy včetně Bellovy obrny, únavy a bolesti končetin. Později mu byl diagnostikován Guillainův-Barreho syndrom (GBS), onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochrannou vrstvu nervových buněk. „Bylo to frustrující, protože nebylo uznáno, že existuje příčinná souvislost mezi vakcínou [společnosti AstraZeneca], kterou jsem měl, a GBS,“ litoval.

Vzhledem k Gooddyho příběhu Chope uvedl, že vyzývá britskou vládu, aby aktivně informovala lidi o systému úhrady škod způsobených očkováním (VDPS) – zejména ty, kteří nahlásili hlášení do britského systému žlutých karet. Systém žlutých karet je britskou obdobou systému hlášení nežádoucích účinků vakcín.

Systém VPDS byl poprvé zaveden v roce 1979 a později byl rozšířen i na očkování vakcínou covid-19. V rámci tohoto systému mohou Britové, kteří prokáží těžké postižení nebo smrt v důsledku očkování, získat nezdaněné odškodnění ve výši 120 000 liber. Žádnému z 920 žadatelů o odškodnění za poškození způsobené očkováním nebyla tato částka doposud přiznána.

Na Chopeovy dotazy odpověděla poslankyně za Lewes Maria Caulfieldová, která působí jako parlamentní náměstkyně pro bezpečnost pacientů a primární péči. Konzervativní poslankyně svému kolegovi sdělila, že Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických výrobků prochází záznamy všech postižených pacientů, aby prověřila případné souvislosti mezi vakcínou a závažnými reakcemi. Britský lékový regulační úřad rovněž prověřuje zprávy o GBS a dodal, že veškeré informace budou sděleny, jakmile budou k dispozici.

„Odhadujeme, že tento proces bude trvat v průměru šest měsíců. Vyžaduje získání přístupu k lékařským záznamům lidí a jejich předchozí zdravotní historii. I když někdo mohl mít reakci v daný den, nemůžeme s jistotou říci, dokud neprozkoumáme všechny důkazy, že existuje příčinná souvislost mezi vakcínou a nežádoucí příhodou – i když tomu může nasvědčovat. Proto je důležité tento proces správně dodržet,“ řekl Caulfield.

Zdroj: theepochtimes.com