Brit Charlie Rowley, který byl otráven nervově paralytickým plynem v Amesbury, se zajímal v rozhovoru s ruským velvyslancem v Londýně Alexandrem Jakovenkem, jestli by nemohl mít schůzku s prezidentem Vladimirem Putinem. Rowley pak o tom hovořil v interview pro The Sunday Mirror.

Rowley a jeho bratr Matthew hovořili v sobotu s Jakovenkem o situaci kolem vyšetřování v Amesbury a Salisbury. Schůzka se konala v poledne v rezidenci velvyslance.

List  píše, že se Rowley zeptal velvyslance, jestli by se nemohl osobně setkat s Putinem. Jakovenko řekl, že bude o této jeho žádosti informovat, a také se zeptal, kde by chtěl Rowley mít tuto schůzku.

„Těší mne, že jsem se s ním setkal, dozvěděl jsem některé věci, o kterých jsem dříve nevěděl. Avšak stále ještě myslím, že Rusko podniklo tento útok,“ cituje Rowleye list.

Jakovenko předtím sdělil novinářům, že se ho bratři Rowleyové na schůzce ptali, jestli se Rusko podílelo na otravě Sergeje a Julie Skripalových a je-li Rusko jedinou zemí, která dokáže vyrobit jedovatou látku, kterou Londýn nazývá „novičok“.

Velvyslanec jim pomocí faktů dokázal, že tuto látku dokáže vyrobit každá laboratoř v Evropě, což v podstatě dělali v Česku i v dalších zemích.

4. března 2018 byl v Salisbury otráven bývalý důstojník ruské rozvědky GRU Sergej Skripal, předtím odsouzený v RF za vlastizradu, a jeho dcera Julia, což vyvolalo mezinárodní skandál. Londýn má za to, že se na otravě Skripalových látkou A234, které na Západě říkají „novičok“, podílela ruská vláda. Moskva to rozhodně popírá.

Zdroj: mirror.co.uk