Brazílie v pondělí odmítla pomoc skupiny zemí G7 v boji proti obrovským požárům v amazonském deštném pralese. (Foto: Youtube)

Vlivný poradce brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, vzkázal francouzskému lídrovi Emmanuelem Macron, aby se staral "o svou zemi a své kolonie".

"(Nabídky) si ceníme, ale možná jsou tyto prostředky potřebnější na opětovné zalesňování Evropy," uvedl Lorenzoni na zpravodajském portálu G1.

Lorenzoni narážel na závazek věnovat 20 milionů dolarů na boj s požáry v Amazonii, který si dali lídři skupiny G7 na víkendovém summitu ve Francii.

"Macron nedokáže zabránit ani předvídatelnému požáru v katedrále, která je světovým kulturním dědictvím. Co on chce naučit naši zemi?" pokračoval Lorenzoni a narážel na dubnový požár, který zničil katedrálu Notre-Dame v Paříži. Prezidentský úřad později tato vyjádření potvrdil i tiskové agentura AFP.

"Brazílie je demokratický, svobodný stát, který nikdy neuznával kolonialistické a imperialistické praktiky, jaké jsou zřejmě cílem Francouze Macron," dodal Lorenzoni.

Zdroj:  qz.com