Bílý dům odmítl sdělit, zda poskytne Ukrajině bojová vozidla Bradley vybavená náboji s radioaktivním ochuzeným uranem, které jsou spojovány s rakovinou a vrozenými vadami. (Foto: Wikimedia)

Ochuzený uran obvykle vzniká jako vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu a je extrémně hustý, což z něj činí účinný materiál k prorážení pancíře tanků. Stroje Bradley mohou být vybaveny municí s ochuzeným uranem, a proto se jim říká „zabijáci tanků“.

Na středeční dotaz, zda budou letouny Bradley, které USA posílají na Ukrajinu, vybaveny ochuzeným uranem, odpověděl vysoký představitel Bidenovy administrativy: „Nebudu se pouštět do technických podrobností.“

Úředník rovněž odmítl odpovědět, zda tanky M1 Abrams, které USA poskytují Kyjevu, budou vybaveny klecí s ochuzeným uranem.

Konstantin Gavrilov, vedoucí ruské delegace ve Vídni pro kontrolu zbrojení, varoval, že Moskva by použití zbraní s ochuzeným uranem na Ukrajině považovala za použití „špinavé bomby“. Gavrilov tvrdil, že německé tanky Leopard 2 by mohly být rovněž vybaveny náboji s ochuzeným uranem.

„V případě, že bude taková munice pro těžké zbraně vyrobené v NATO dodána Kyjevu, budeme to považovat za použití špinavé jaderné bomby proti Rusku se všemi důsledky, které z toho vyplývají,“ uvedl.

Po válce v Perském zálivu, během níž USA vystřelily přibližně milion nábojů s ochuzeným uranem, se v Iráku zvýšil výskyt rakoviny a vrozených vad.

USA použily toxickou munici také při své invazi v roce 2003 a studie zjistily, že v oblastech, kde byl použit ochuzený uran, se častěji vyskytují vrozené vady. Ve městě Fallúdža jsou vrozené vady běžné dodnes.

Zdroj: theintercept.com