Miliardář Bill Gates v rozhovoru pro list The Wall Street Journal prozradil, jaká byla jeho nejlepší životní investice. Překvapivě nezmiňuje Microsoft, jehož je spoluzakladatelem. (Foto: Flickr)

Filantrop a technologický magnát tvrdí, že peníze darované globálním zdravotním skupinám, které kupují a distribuují léky, se z dlouhodobého hlediska vyplatily nejvíce. Důležitější než peníze jsou totiž podle něj zachráněny životy.

„Technologie jsou byznys, který jednou stoupá, jednou klesá, ale povětšinou stoupá a roste. Vždy jsem předpokládal, že deset procent mých investic do technologií celosvětově uspěje. V dalších 90 procentech jsem předpokládal selhání,“ vzpomíná Gates v článku.

„Nákup lékařských potřeb a jejich distribuce do žádaných částí světa může znít jednoduše, dokonce trochu nudně, ale vůbec to tak není,“ podotýká.

Na to, aby se zachránili lidské životy v rozvojových zemích, je zapotřebí distribuce léků do vzdálených vesnic či válečných zón. Za posledních dvacet let Nadace Billa a Melindy Gatesových získala deset miliard dolarů.

Gates dodává, že zdraví je ekvivalentem bohatství, protože když jsou lidé zdraví, mohou chodit do práce nebo do školy. Pokud by investoval deset miliard do energetických produktů, vrátilo by se mu 150 miliard. V případě infrastruktury by inkasoval 170 miliard dolarů. Investice do léků a pomoci druhým lidem mu však v konečném důsledku přinesla až 200 miliard. Skutečným bohatstvím je tedy zdraví.

Zdroj:  msn.com