Bezprostředně po inauguraci americký prezident Joe Biden odvolal povolení k výstavbě ropovodu Keystone XL z Kanady do Nebrasky. (Foto: Wikimedia)

Organizace na ochranu životního prostředí jásají, ale kanadské úřady jsou uraženy. Odmítnutím Trumpova „dědictví“ naráží nová hlava USA na ekonomické zájmy spojence. Například provincie Alberta okamžitě ztrácí 1,1 miliardy dolarů, které do projektu investovala v loňském roce. V této situaci mohou vyhrát dodavatelé ruské ropy, na kterou se po embargu na dovoz surovin z Venezuely začala přeorientovávat část amerických rafinérií.

„Deset let bojů na polích, blátivých silnicích a v kongresových sálech nás přivedlo k tomuto okamžiku,"  uvedla zakladatelka Bold Nebrasky Jane Kleebová. Tato komunita občanů byla jedním z hlavních odpůrců projektu plynovodu Keystone XL. Bold Nebraska očekává, že opuštění ropovodu bude prvním z řady kroků směrem k přechodu země na „čistou“ energii.

Aktivisté komunity jásají poté, co Joe Biden stáhl povolení k výstavbě Keystone XL s kapacitou 830.000 barelů denně. Ropovod měl spojit regiony Kanady produkující ropu s americkým systémem přepravy ropy v Nebrasce. Bylo plánováno, že část ropy bude použita na domácím trhu a část bude exportována prostřednictvím terminálů na břeh Mexického zálivu.

Projekt ropovodu v hodnotě přibližně 8 miliard USD byl poprvé navržen v roce 2008. A vyvolal příval kritiky ze strany ekologů a některých kongresmanů. Kanadské orgány ji však aktivně podporovaly.

„Jsme zklamáni prezidentovým rozhodnutím splnit jeho slib z kampaně o Keystone XL,"  uvedl kanadský premiér Justin Trudeau ve svém prohlášení .

Guvernér hornické provincie Alberta byl otevřenější:  „Toto je rána pro ekonomiky Kanady a Alberty. To je urážka nejdůležitějšího spojence a obchodního partnera Spojených států hned první den nové administrativy, “  řekl Jason Kenney . Poznamenal, že Bidenův přechodný tým předtím jednoduše odmítl setkat se zástupci provincie Alberta.  „S vašimi přáteli se takhle nezachází,“  řekl guvernér novinářům, informoval The New York Post.

Jason Kenney dodal, že provinční úřady budou studovat otázku sporů a ústřední vláda by měla uvalit na USA odpovídající sankce.

Asi 80% kanadského vývozu ropy do Spojených států a plynovod, který je levnější než silniční nebo železniční doprava, by se stal třetím plynovodem spojujícím tyto dvě země. Provincie Alberta, která má 20% svých rozpočtových příjmů z licenčních poplatků za ropu a plyn, je navíc jedním z účastníků projektu a v loňském roce investovala 1,1 miliardy USD do výstavby Keystone XL.

Provozovatel projektu TC Energy uvedl, že lituje zrušení povolení a musí ukončit práci. Společnost objasnila, že zváží všechna možná východiska z této situace.

Kanadská energetická společnost Argus věří, že rozhodnutí nového amerického prezidenta by mohlo zkazit pokusy o obnovení vztahů mezi USA a Kanadou. Na jedné straně je Ottawa zastáncem Pařížské dohody o klimatu, ke které se Spojené státy vrátily. Na druhé straně musí kanadské orgány podporovat energii v zemi a předseda vlády Justin Trudeau se důsledně zasazoval o vybudování ropovodu.

Igor Juškov, přední analytik Národního fondu pro energetickou bezpečnost (NESF) a expert na finanční univerzitě za ruské vlády , konstatuje, že Rusko v současné době dodává do Spojených států velké množství ropy.

„USA uvalily sankce proti Venezuele a americké rafinerie nyní nejsou schopny nakoupit venezuelskou ropu. A dříve byly pro mnoho amerických zpracovatelských závodů hlavní surovinovou základnou suroviny z Venezuely. Ruská ropa se stala alternativou. Má podobné vlastnosti a je cenově dostupná ve srovnání s jinými nabídkami. Proto je ve Spojených státech poptávka po ruském druhu ropy Ural, „ říká expert. Podle jeho názoru jsou všechny projekty, které zvýší dodávky ropy do USA z alternativních zdrojů, pro Rusko negativní: „Keystone XL umožní zvýšit dodávky ropy z Kanady do amerických rafinérií. Rozhodnutí Bidena zastavit projekt nepřímo proto pomáhá Rusku udržet si podíl na americkém trhu. “

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB

Zdroj: pz.czeadaily.com