Rusko a Bělorusko v pondělí zahájily společné letecké cvičení nad běloruským nebem, což je pro sousední Ukrajinu znepokojující, neboť cvičení potrvá celé dva týdny, tedy do 1. února. (Foto: Flickr)

Minsk však cvičení označil za „obranný charakter“ uprostřed obvinění Kyjeva, že se běloruské ozbrojené síly chystají připojit k ruské invazi. Ve snaze bagatelizovat, že to signalizuje eskalaci na Ukrajině, Minsk rovněž označil cvičení za pouhá „technická cvičení“, která usilují o větší kompatibilitu mezi leteckými silami spojenců.

Zpravodaj Al-Džazíry v Moskvě uvedl: „Všichni víme, že minulý měsíc prezident Vladimir Putin odjel do Minsku, kde se setkal se svým protějškem [Alexandrem] Lukašenkem a kde se dohodli, že Rusko poskytne běloruskému letectvu výcvik, aby bylo schopno používat to, co označili za letadla, která mohou nést nekonvenční zbraně.“

Zpravodaj však poznamenal: „existuje mnoho obav ohledně role, kterou Bělorusko hraje v souvislosti s válkou, zda to bude mít [nějaký] dopad.“

Od minulého týdne Pentagon uvedl, že zatím nezaznamenal žádné pohyby ruských vojsk v Bělorusku, které by naznačovaly, že obě země společně připravují nový útok na Ukrajinu. V posledních týdnech se rozšířily zprávy o přesunu ruské těžké techniky vlakem přes hranice do Běloruska.

Podle popisu pondělního společného cvičení vzdušných sil, který zveřejnila agentura AP, „cvičení bude zahrnovat společné letecké hlídky, akce na podporu pozemních sil, výsadkové operace, letecký průzkum a dopravní lety, uvedlo ministerstvo. Počet letadel, která se cvičení zúčastní, neuvedlo.“

Před deseti dny navštívil běloruský prezident Alexandr Lukašenko vojenskou základnu, kde jsou umístěny ruské jednotky, což byl jen poslední projev rostoucí podpory Běloruska ruskému úsilí na Ukrajině.

Na základě nově zveřejněných fotografií ruského ministerstva obrany lze usuzovat, že pondělní cvičení má i pozemní složku.

V této fázi jsou jednotky Ozbrojených sil Ruské federace připraveny plnit úkoly podle plánu,“ uvedl tehdy představitel ministerstva obrany. Sám Lukašenko označil konflikt na Ukrajině za součást „společné věci“ své země s Ruskem.

Ukrajinská vláda mezitím nadále obviňuje Rusko, že využívá běloruské území k vypouštění bezpilotních letounů, neboť se zaměřuje na energetickou infrastrukturu.

Zdroj: aljazeera.com