Vypadá to, že Českou republikou již brzy poctí svou návštěvou americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. Ten by měl do Prahy zamířit již za necelé dva týdny. Šéf americké diplomacie se chystá na evropské turné a přípravy jeho cesty jsou již v plném proudu. (Foto: Flickr)

Připomeňme, že Pompeo kromě naší země navštíví také jiné evropské státy, například Slovinsko, Rakousko a Polsko.

Pokud jde o to, kdy by k nám měl americký ministr dorazit, hovoří se o první polovině srpna.

„V Česku by měl být 11. a 12. srpna. Právě u nás cesta začíná. Američané mají zájem spojit to s tématy jako je vzpomínka osvobození během 2. světové války či konec totality v roce 1989,“ uvedl médiím důvěryhodný zdroj.

Připomeňme, že Pompeo měl původně do ČR zavítat již dříve, a to když zvažoval cestu na oslavy osvobození Plzně Američany. Tehdy mu však jeho plány překazila pandemie koronaviru.

Nejnovější informace hovoří o tom, že ve středu 29. července o přípravách hovořil americký velvyslanec v Praze, Stephen B. King, i s premiérem Andrejem Babišem. V rámci cesty amerického ministra se totiž počítá i s jednáním s Babišem.

Oba politici spolu telefonicky jednali už na začátku května, tedy v době nouzového stavu, a to právě kvůli covidu-19. V té době oba politici společně deklaraci k mobilním sítím 5G.

Lze tak tedy předpokládat, že právě nová digitální infrastruktura bude součástí balíčku témat, o nichž bude chtít Pompeo se spojenci v Evropě jednat.

Tato deklarace si totiž klade za cíl vytvořit mechanismus hledání spolehlivých a důvěryhodných dodavatelů pro sítě 5G, ochránit sítě před narušením a manipulací a zajistit v nich ochranu soukromí a práv občanů.

Babiš však nebyl jediný, kdo s Pompeem jednal. Již v únoru s ním hovořil jeho český protějšek, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ti spolu navzájem probírali kybernetické hrozby a společné armádní mise.

Zdroj: snews.com