List Wall Street Journal informoval o nové tajné zbrani, kterou Spojené státy začaly využívat v boji proti teroristům. Nová střela R9X, jejíž vývoj začal v době úřadování prezidenta Baracka Obamy, ničí svůj cíl, aniž by způsobila explozi. (Foto 9News)

Díky novým vlastnostem zbraně a přesným informacím rozvědky o poloze cíle, Spojené státy doufají, že dokáží minimalizovat ztráty na civilistech. Zbraň má být upravenou verzí řízené střely Hellfire.

„Modifikovaná verze dobře známé střely Hellfire (…) R9X je konstruována tak, aby přes střechy vozidel a budov dokázala prorazit stolibrové (přes 45 kg, pozn. red.) kovové plochy a zneškodnila svůj cíl, aniž by v okolí způsobila oběti na životech (civilistů, pozn. red.) a škody na majetku,“ cituje list WSJ nejmenovaný zdroj.

Vývoj střely R9X byl reakcí na strategii teroristů, kteří se před americkými nálety schovávají mezi civilisty.

Podle zdroje byla nová zbraň od roku 2017 použita zatím pouze dvakrát – jednou v Sýrii a podruhé v Jemenu.

„Hellfire, která je o něco delší než pět stop (1,5 m, pozn. red.) a váží přes 100 liber (přes 45 kg, pozn. red.), po sobě většinou zanechává rozdrcené a vyhořelé skořápky od vozidel, které jsou ve velkém okruhu obklopeny ohořelými sutinami. R9X takový rukopis nemá,“ zdůraznil zdroj WSJ.

Již dříve, konkrétně v dubnu, Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) zveřejnila zprávu, v níž tvrdila, že afghánští a mezinárodní vojáci letos zabili více civilistů než Tálibán.

Zdroj:  taskandpurpose.com