Americký ekonom Jessie Colombo prohlásil, že svět čeká nová finanční krize, jež může být horší než předcházející. Píše o tom The Independent. (Foto: Flickr)

Portál tvrdí, že se Colombovi podařilo předpovědět krizi roku 2008. Dnes poukázal analytik na existenci takzvaných bublin na trzích s evropskými nemovitostmi, americkými akciemi a dalších. Mohou kdykoliv prasknout. Colombo poznamenal, že se šíření koronaviru může stát spouštěčem nové krize.

„Již jsme směřovali k recesi, než někdo vůbec slyšel o koronaviru,“ zdůraznil.
Ekonom má za to, že nynější krize může být horší než v roce 2008, poněvadž podle jeho dat stoupla celková částka dluhů v různých segmentech téměř o sto bilionů dolarů.

Na světových fondových a ropných trzích vládne od počátku týdně jistá volatilnost kvůli poklesu cen ropy a rizik v souvislosti s koronavirem. 9. března klesly fondové indexy průměrně o 7-8 %, příští den ukončily americké burzy obchody s pětiprocentním nárůstem, zatímco evropské trhy zaznamenaly pokles.

Koronavirus je i nadále jedním z hlavních rizik, protože se karantény negativně projevují na četných sférách ekonomiky, včetně dopravy a výroby. V těchto dnech se k tomu přidal prudký pád na ropném trhu po rozpadu aliance OPEC+.

Propad na evropských burzách

Hlavní evropské fondové indexy zaznamenaly ve čtvrtek ráno pád o 5-6 % poté, co USA zakázaly dočasně kvůli koronaviru vstup osob z Evropy, o čemž svědčí výsledky obchodů.

Podle stavu v 09:07 SEČ se britský index FTSE 100 snížil o 4,91 % na 5587 bodů. Francouzský CAC 40 poklesl o 4,64 % na 4396,3 bodu, německý index DAX o 5,28 % na 9887,71 bodu, přičemž po zahájení obchodů klesl tento ukazatel o 6 %.

Americký prezident Donald Trump dříve oznámil, že USA zakazují na 30 dní od 13. března vstup osob z Evropy kromě Velké Británie. EU podle jeho názoru nereagovala dost vážně na šíření koronaviru, kvůli čemuž byla tato opatření podniknuta. Netýkají se osob majících stálý pobyt v USA, nejbližších příbuzných amerických občanů a některých dalších osob.

Zdroj: usatoday.com