Velitel vojenských námořních operací vojenského námořnictva USA admirál John Richardson vyzval Washington, aby zahájil „ofenzívu“ na Rusko a Čínu. Jak oznámil The Business Insider, prohlásil to v průběhu svého vystoupení v Atlantické radě. (Foto: Wikimedia)

Richardson obvinil Rusko z blokování Azovského moře, a také ze zvyšování námořní přítomnosti ve východním Středomoří.

Když odpovídal na otázky o růstu nebezpečí ve světě, vyzval admirál USA, aby projevily „více agrese" vůči Moskvě a Pekingu. Poté, co Rusko „zesílilo kontrolu klíčových vodních magistrál", pro USA „nastal čas zasadit úder jako první",  podotkl.

Podle jeho slov se mají USA zamyslet nejen nad tím, aby „kladly odpor", ale i jak mají samy „zatlačit v několika regionech".

„Myslím si, že by bylo skvělé, kdybychom mohli donutit Rusy, naše konkurenty, k reakci na naše první kroky. Občas dává hra na bílé straně šachovnice přednost," řekl Richardson.

Incident v Kerčském průlivu

V listopadu 2018 porušily tři ukrajinské lodě ruskou hranici a zamířily z Černého moře ke Kerčskému průlivu. Přitom nebezpečně manévrovaly a nereagovaly na požadavky pohraničníků.

Lodě s 22 námořníky a dvěma příslušníky SBU byly zadrženy. Vůči vojákům bylo zahájení trestní stíhání ve věci nezákonného překročení státní hranice.

Prezident Ruska Vladimir Putin označil incident v Černém moři za provokaci a podotkl, že mezi členy posádky byli dva příslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny, kteří fakticky tuto operaci řídili.

Zdroj:  businessinsider.com