Bývalý ukrajinský premiér si nejspíše během své politické éry ušetřil nemalé peníze. Zatímco drtivá většina Ukrajinců žije na pokraji chudoby, tak vládnoucí elita si užívá. Ukrajinský expremiér Arsenij Jaceňuk si koupil v Miami na Floridě téměř malé městečko. Koupil si tam 24 domů v ceně od 1 do 5 milionu dolarů, uvedl pro ukrajinský web Obozrevatel novinář Oleg Torgau. …


Informace Oleg Torgau získal od svého přítele, který se na Floridě zabývá prodejem nemovitostí.

Podle něj Arsenij jaceňuk nedávno navštívil Miami za účelem koupě nemovitostí. Je třeba poznamenat, že všechny finanční transakce byly provedeny přes externí účty nesouvisejících s politikem.

Podle již dříve zveřejněných dokumentů z Panama Papers, je v seznamu 165 Ukrajinců a 195 ukrajinských společností.

Zejména se pozornost bloggerů zaměřila na skutečnost, že v seznamu offshorých společností jsou společnosti patřící lidem z okolí Petra Porošenka.

"V zásadě platí, že je neochota prezidenta a jeho přátel zaregistrovat své podnikání na Ukrajině a skrývají je za mořem a to je jasný a srozumitelný vzkaz: Musíme na Ukrajině platit vyšší daně, jsou zde potíže s registrací a mnoho dalších nepohodlných aspektů podnikání, takže to bylo .. . Ale nyní, když Porošenko je už dva roky prezidentem a Igor Kononenko, Porošenkův partner v podnikání, jeden z nejvlivnějších poslanců, by měli něco změnit – ale ani prezident a jeho "schopný tým" podnikatelské prostředí na Ukrajině neudělali příznivější a raději přesunuli své podnikání za moře," kritizuje politolog Kirill Sazonov.

Je otázkou pro koho Jaceňuk nemovitosti nakupoval, nezdá se, že by pobýval i když střídavě ve všech nemovitostech on sám.

Zdroj: pz.cz