Francouzský levicový socialistický prezidentský kandidát Emmanuel Macron řekl, že politika otevřených dveří pro masovou migraci německé kancléřky Merkelové „zachránila naši kolektivní čest“, a varoval, že kritika Merkelové je „nechutným zjednodušováním“. Macron potvrdil, že migrační politiku kancléřky Merkelové podporuje i po berlínském útoku Islámského státu spáchaném tuniským migrantem Anisem Amrim.


Když vyjadřoval svůj obdiv k Německu, tak německým novinám Süddeutsche Zeitung řekl: „Kancléřka Merkelová a celá německá společnost zastává stejnou úroveň našich společných hodnot. Oni zachránili naši kolektivní čest tím, že přijali, zabezpečili a vzdělali ty zdrcené uprchlíky.“

Tento bývalý ministr hospodářství, který v polovině prosince oznámil svou kandidaturu na prezidenta, dodal, že to bylo „nechutné zjednodušování,“ když byla Merkelová obviňována, že se přijetím více než jednoho milionu migrantů ze Středního východu a z Afriky se svou vlastní metropolí i s celou Evropou vlastně vzdává.

Macron v reakci na otázky ohledně zajištění bezpečnosti kontinentu proti terorismu volal po větší integraci Evropské unie včetně rozšíření Evropské pohraniční agentury. Řekl, že země EU „rovněž potřebují překonat neochotu jednotlivých národů a vytvořit společný zpravodajský systém.“

Macron je v těchto volbách považován za „třetího muže“ za Republikánem Francois Fillonem a za Marine Le Pen z Národní fronty. Tento bývalý člen Socialistické strany a protekční dítě Francois Hollanda tvrdil, že „není ani levičák ani pravičák“ a že jeho politiky jsou „progresivním“ apelem na voliče, kteří chtějí, aby Francie byla „otevřená“ a pro-evropská.