Napětí mezi USA a Ruskem dosáhlo nebývalé úrovně. Nyní je situace ještě horší a nebezpečnější, než během kubánské raketové krize, píše známý bloger pod pseudonymem The Saker. Obě strany již učinily kroky k realizaci takzvaného „plánu B", který, jednoduše řečeno, zahrnuje, v nejlepším případě naprostou absenci jednání, v nejhorším – válku mezi Ruskem a Spojenými státy.


Klíčovým bodem pro pochopení ruské pozice na toto téma je skutečnost, že Rusko je stále mnohem slabší, než Spojené státy, a že tedy nechce válku. Nicméně, to neznamená, že se nepřipravuje na válku. V případě, že dojde konfliktu, se Rusko bude snažit co nejvíce ho udržet na tak nízké úrovni, jak je to možné.

V teorii, a velmi hrubě jsou možné tyto úrovně konfrontace:

  • 1. Vojenská konfrontace typu berlínské krize v roce 1961. Lze argumentovat, že toto již probíhá, i když na vzdáleném divadle, v méně viditelné formě.
  • 2. Jediný vojenský incident – například, co se stalo v poslední době, kdy Turecko sestřelilo ruský Su-24 a kdy se Rusko rozhodlo neodpovědět tímtéž.
  • 3. Řada lokálních konfliktů, podobných těm, které jsou v současné době probíhají mezi Indií a Pákistánem.
  • 4. Konflikt omezený syrským bojištěm (jako, řekněme, konflikt mezi Spojeným královstvím a Argentinou kvůli Malvínám).
  • 5. Regionální nebo globální konfrontace mezi USA a Ruskem.
  • 6. Plnohodnotná termonukleární válka mezi USA a Ruskem.

Když jsem kdysi studoval vojenskou strategii, a náhodou se zúčastnil řady cvičení ohledně eskalace a deeskalace konfliktů. A mohu dosvědčit, že i když je velmi snadné nabídnout scénář eskalace, jsem ještě neviděl věrohodný scénář deeskalace, poukazuje The Saker.

Hlavním důvodem, proč bychom měli očekávat, že Kreml se bude snažit vybrat asymetrickou reakci na útok Spojených států, je to, že bude útočit na extrémisty, mezi nimiž je údajně 5000 „poradců“ včetně asi 4000 Američanů. Takže, ruská hrozba je velmi jednoduchá – útočíte na nás, a my budeme útočit na americké síly v Sýrii.

Samozřejmě, že Rusko bude vášnivě popírat, že si vybralo za cíl vojenský personál USA a bude trvat na tom, že udeřilo pouze na teroristy. Ale obě strany pochopí, co se děje. Autor připomíná zprávu íránské tiskové agentury Fars, že k takovému ruskému útoku již došlo: 30 izraelských a cizích zpravodajských důstojníků bylo zabito při útoku na Aleppo ruskými řízenými střelami Kalibr.

Saker navíc upozorňuje na systémy S-300 a radarová síť v Sýrii včetně radarů ruských křižníků dává představu, že ruská situace je lepší, než u jejich amerických protějšků.