Plánovací specialisté u izraelského ministerstva obrany připravili prognózu možných ztrát země v případě války proti libanonskému hnutí Hizballáh, Sýrii a Íránu, píše list Haaretz. Podle těchto údajů může Izrael v konfliktu s Hizballáhem a Íránem ztratit přibližně 200 civilistů. Pokud se do války vloží i Sýrie, tak ztráty stoupnou na 300 lidí. Analýza byla postavena na hodnocení počtu raket, které mají k dispozici potenciální protivníci a úrovni přípravy Izraelské obranné armády. V potaz také byly vzaty chyby minulých válek.

V možné válce bude velmi mnoho záviset na průzkumnících a na bojových pilotech. První z nich budou muset včas objevit ke startu připravované rakety a ti druzí tyto rakety zničit.

Teherán by se měl bát Izraele v nejbližších 12 týdnech

Bývalý šéf MOSSADu Efraim Halevy v dnešním interview pro americký list The New York Times narážel na to, že úřady Íránu by se měly obávat úderu ze strany Izraele po íránských jaderných objektech.

„Kdybych byl Íráncem, velmi bych se bál v průběhu nejbližších 12 týdnů“, řekl Halevy a narážel tím na možnost použití síly.

Dříve ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu prohlásil, že vedení země se zatím nerozhodlo, jestli má použít síly při řešení tohoto problému.

USA vyhrožují Íránu silou

Jestliže Írán nebude chtít jednat o omezení jaderného programu, mohou USA použít sílu, aby mu zabránily vyvinout atomovou bombu. Ve středu to prohlásil šéf Pentagonu Leon Panetta v Jeruzalémě během schůzky se svým izraelským kolegou Ehudem Barakem.

USA zavedly nové sankce proti Íránuce

USA zavedly nové sankce proti íránským ropným a petrochemickým společnostem, a také proti Centrální bance této země. Jak prohlásil prezident USA Barack Obama, mají tato opatření zabránit pokusům Teheránu obejít embargo USA a EU na dodávky íránské ropy.

Kromě toho se týkají tato omezení dvou zahraničních bank – čínské Bank of Kunlun a irácké Elaf Islamic Bank, které financovaly četné transakce s íránskou stranou.

Nehledě na schválení nového balíku sankcí, prezident USA ve svém prohlášení zdůraznil, že Washington vystupuje pro urovnání íránského jaderného problému diplomatickými prostředky.

Zdroj: czech.ruvr.cz

]]>