Izraelský premiér Benjamin Natanyahu v neděli rozzuřeně kritizoval Írán za uspořádání výtvarné komiksové soutěže na téma holokaustu, která prý zlehčuje nacistickou genocidu šesti milionů Židů během druhé světové války a obvinil islámskou republiku z přípravy dalšího vyhlazování.  Írán dlouhodobě podporuje skupiny, které chtějí Izrael zničit a jejichž představitelé volají po vymazání Izraele z mapy světa.


Izrael se obává, že íránský jaderný program byl tvořen s cílem ohrozit samotnou existenci státu a podle premiéra Netanyahu je nejen íránská agresivní politika, ale také íránské hodnoty v přímém rozporu s těmi izraelskými. 

 „Popírají a zlehčují holokaust a připravují další,“ řekl Netanyahu na setkání vlády. „Jsem přesvědčen, že se proti takovému jednání musí každá země vymezit a plně ho odsoudit.“

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner, který cestoval po Saúdské Arábii společně s ministrem zahraničí Johnem Kerrym, vyjádřil obavu Spojených států, že by soutěž mohla být „zneužita jako prostor pro popírání holokaustu, revizionismus a závažnou antisemitskou rétoriku, jak tomu již bylo v minulosti.“

„Takto urážlivé projevy by měly být světovými autoritami a společenskými představiteli zavrhovány, ne podporovány. Jakékoli popírání či zlehčování holokaustu odsuzujeme, a považujeme je za odporné a přehnané. Jedná se o urážku památky milionů lidí, které v holokaustu zahynuly,“ řekl Toner.

    Zdroj: prisonplanet.com