Zrovna teď zírá finanční svět na dech beroucí krach trhu v Číně, ale nespouštějte oči z toho, co se děje v Evropě. Evropská unie má dohromady více obyvatelstva než Spojené státy, větší ekonomiku než Spojené státy nebo Čína a v Evropě je zdaleka největší bankovní systém na planetě. Takže to, co se v Evropě děje, na tom opravdu záleží, a v tomto okamžiku je evropská ekonomika naprosto nasměrovaná k rozsypání. Úroveň zadlužení Evropy nebyla nikdy vyšší, evropské banky jsou naprosto přetížené nesplácenými půjčkami a vysoce rizikovými deriváty a míra nezaměstnanosti eurozóny je teď více než dvojnásobná oproti Spojeným státům.


Při vší té euforii obklopující „dohodu“, co dočasně udrží Řecko v eurozóně, si myslím, že lidé zapomínají, že fundamentální ekonomické ukazatele Evropy se nadále zhoršují. Ať už nakonec Řecko eurozónu opustí nebo ne, velká finanční krize do Evropy stejně nevyhnutelně přijde. Je to jen otázkou času.

Ekonomika Evropy je v mnoha ohledech v horším stavu než US ekonomika. Zrovna nedávno vydal MMF zprávu, v níž varoval, že eurozóna je „náchylná k negativním šokům“ a by se v blízké budoucnosti mohla potýkat s těžkými časy. Následující pochází z the Guardian…

[quote align="center" color="#999999"]

Mezinárodní měnový fond varoval, že eurozónu čeká chmurný ekonomický výhled díky přetrvávajícím potížím s Řeckem, s vysokou nezaměstnaností a s bankovním sektorem pořád zápasícím, aby konečně setřásl finanční krizi.

Poslední kontrola zdraví eurozóny od MMF zjistila, že je „náchylná k negativním šokům,“ jelikož růst se nadále potácí a tvůrcům monetárních politik dochází způsoby jak tomu pomoci. Volal po naléhavém „kolektivním výpadu“, který je dovede dál od pouhé ekonomické unie, protože jinak riskují roky se ztrátou růstu.

„I mírný šok důvěry – ať už od nižšího očekávání budoucího růstu nebo od zvýšeného geopolitického napětí – by mohl tento blok převrátit, aby upadl do vleklé stagnace,“ řekl Mahmood Pradhan, šéf mise MMF pro eurozónu.[/quote]

Ale i kdyby během měsíců před námi nedošlo v evropské ekonomice k žádným „šokům“, je pravdou, že už je v hrozném stavu a velká část kontinentu už zabředla do probíhající ekonomické deprese.

Dnešní oficiální míra nezaměstnanosti ve Spojených státech je jen 5,3 procenta, ale míra nezaměstnanosti v eurozóně jako celku sedí na 11,1 procentech. To je absolutně hrozné číslo, ale většina Evropanů ho už bere jako „nový normál.“ Následující je od několika význačných národů Evropy, které mají v současnosti míru nezaměstnanosti nad 10 procent…

 • France: 10.3 percent
 • Italy: 12.4 percent
 • Portugal: 13.7 percent
 • Spain: 22.37 percent
 • Greece: 25.6 percent

A nezapomínejte, že tato čísla o nezaměstnanosti často velice podhodnocují skutečný rozsah problému. Např. v Itálii počet lidí „ochotných pracovat, ale aktivně nic nehledajících práci,“ je daleko vyšší než počet oficiálně nezaměstnaných Italů… Na každých 100 pracujících Italů je tam 15 lidí hledajících práci a dalších 20 ochotných pracovat, ale práci aktivně nehledajících, což je podle statistické agentury Eurostat nejvyšší úroveň mezi 28 zeměmi EU.

Takže by v Itálii asi měla být skutečná míra nezaměstnanosti vyšší než 30 procent, kdyby se použilo poctivých čísel? To je něco, co stojí za zamyšlení. Mezi tím míra zadlužení u téměř všech evropských národů od poslední finanční krize trvale roste. Jen uvažte ohromují podíl dluhu k HDP u následujících národů…

 • France: 95.0 percent
 • Spain: 97.7 percent
 • Belgium: 106.5 percent
 • Ireland: 109.7 percent
 • Portugal: 130.2 percent
 • Italy: 132.1 percent
 • Greece: 177.1 percent

Řecko tedy není jediným, kdo se v Evropě potýká s vleklou dluhovou krizí. Všechny ty další národy v tomto seznamu kráčí stejnou cestou k úpadku, kterou Řecko už prošlo.

Takže, ať už se najde pro Řecko „trvalé řešení“ nebo ne, skutečností je, že evropské problémy se zadlužením teprve začínají.

Mezi tím je ekonomická krize v Řecku čím dál chmurnější. V tomto okamžiku se téměř polovina dluhů v této zemi nesplácí, úřady hrozí, že držitelé bankovních účtů, až budou banky nakonec jimi „vykoupeny zevnitř“ by mohli být nuceni podstoupit 30 procentní krácení jejich výše vkladů, a přichází zprávy, že řecké banky by mohly držet současná omezení na hotovost „v platnosti po řadu měsíců“…

Co nás čeká a nemine. Odborník se zamýšlí nad alarmujícími číslami zadlužení EvropyŘecké banky mají zavedené rozsáhlé kontroly vydávání hotovosti trvající měsíce, dokud z Evropy nepřijdou čerstvé peníze a spolu s nimi rozsáhlá restrukturace, věří oficiální činitelé.

Nad rehabilitací bank této země visí obtížné otázky. Měla by eurozóna vložit sázky do těchto zápůjčních ústavů s tím, že bude požadovat, aby na svá bedra vzali ztráty nejprve držitelé jejich dluhopisů nebo i jejich velcí střadatelé, nebo by se měl účet za nápravu těchto bank radši přidat k té hoře řeckého dluhu?

Jejich zodpovězení by mohlo zdržovat dohodu o třetím výkupu Řecka z dluhů, kterou chtějí vyjednavači uzavřít během několika týdnů.

Čím déle to potrvá, tím kritičtější bude bankovní situace, jelikož limit na výběr 420 euro týdně v hotovosti dusí ekonomiku i schopnost dlužníků splácet dluhy.

V Řecko nebylo „vyřešeno“ vůbec nic. Jedinou věcí, které se prozatím dosáhlo, je to, že Řecko udrželi v euru (přinejmenším pro tuto chvíli). Ale pro průměrného člověka na ulici jdou věci od deseti k pěti.

Jak dlouho to potrvá, než se dočkáme rozvoje podobných scénářů v Itálii, Španělsku, Portugalsku a ve Francii?

Spolu s tím, jak se eurozóna dále zhoršuje, národy, které plánují do eura vstoupit, náhle po tom už tolik nelační…

Polsko, dokud tento blok zůstane v nebezpečí „vzplanutí“ do eura nevstoupí, řekl guvernér jejich centrální banky. Marek Belka, který sloužíval rovněž jako ministerský předseda této země, řekl, že ten rozvrat v Řecku důvěru ve společnou měnu oslabil. „Neměli byste se hrnout do domu, který právě hořel, a pořád z něj ještě stoupá dým. Vstupovat tam prostě není bezpečné. Potud, pokud má eurozóna problémy s některými svými členy, tak od nás nečekejte nadšení ohledně vstupu do ní,“ řekl.

Ano, určitě nespouštějte oči z toho, co se děje v Číně. Bezpochyby jsou to velice důležité zprávy. Věřím ale, že to, co se děje v Evropě, se nakonec ukáže být ještě významnějším příběhem. Největší finanční krize, jakou kdy Evropa zažila, přichází, a ta otřese celou planetou.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com