Od 13. dubna do 17. dubna 2015, jsem se zúčastnila tiskového turné na Donbasu, v regionu na východě Ukrajiny, zmítaného ozbrojeným konfliktem mezi ukrajinskými vojenskými silami a místními domobranci. Lidé z Donbasu (území zahrnuje oblasti Doněcka a Luganska), se vzbouřili v loňském roce proti Kyjevské integraci do Evropské unie a její nové, oficiální historie a ideologie založené na extrémní a výlučně ukrajinském nacionalismu. Donbas byl vždy převážně rusky mluvící region, orientovaný kulturně a ekonomicky na Rusko. Když v únoru 2014 euromajdanská "revoluce" svrhla zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče, Donbas odmítl toto svržení, stejně jako násilí, s níž bylo provedeno.


Donbas nepodporoval tento západní převrat-d'état, který byl slaven v západních a ukrajinských médiích, jako lidová vzpoura proti "škodícímu diktátorovi". Donbas odpověděl vlastními protesty a požadavky uspořádat referendum o budoucnosti regionu. Kyjev reagoval na tyto legitimní požadavky zahájením "anti-teroristické" operace proti svým vlastním lidem v dubnu 2014.

Viděla jsem na vlastní oči tyto "teroristy" v Doněcku – lidi, kteří před touto bratrovražednou válkou byli majitelé malých podniků, horníci, univerzitní profesoři, inženýři, důstojníky bezpečnostní služby, a tak dále. Poté, co Kyjev zahájil válku proti nim, se rozhodli, že chtějí něco jiného než oligarchický režimu v Kyjevě – nový stát, osvobozený od korupce a nacionalismu. V Doněcku a Lugansk vytvořili nové politické entity a rozvíjejí řídící struktury Doněcké lidové republiky (DLR) a Luganské lidové republiky (LLR).

Je to obrovský a obtížný úkol. Ukrajina snížila všechno zásobování pro vzpurné regiony. Rusko neuznává lidové republiky politicky, ale poskytuje jim humanitární pomoc. Mluvila jsem s těmito odvážnými lidmi v Doněcku, kteří navzdory všem obtížím, pracují každý den na splnění svého snu. Vytvořili si svůj vlastní bankovní systém, první starobní důchody byly vyplaceny 1. dubna, studenti se účastní místních univerzit, děti jsou ve veřejných školách, a zničená infrastrukturu je pomalu opravována a přestavována. Zdroje jsou vzácné, ale lidé z DLR dělají co nejlépe umí za daných okolností.

Mluvila jsem se staršími ženami a muži, kteří žijí v bytech a domech v blízkosti demarkační linii dohody o příměří, podepsané v Minsku v Bělorusku 12. února, 2015. Jejich domy byly poškozeny bombami a střepinami svrženými ukrajinskou armádou. Jsou to lidé bez ekonomických prostředků, nebo rodinné podpory pro přesun někam do bezpečnějších míst. Jako ti, kteří měli prostředky pro přesun z Doněcka, a to buď do jiných regionů Ukrajiny nebo Ruska. Městská populace, zhruba jeden milion, je přibližně polovinou ze stavu, který zde byl před válkou. Někteří se vracejí, doufají, že válka může být u konce.

Donbas se snaží vrátit do normálního života. Nicméně, jsou tam jsou připomínky po celém městě, že válka by se mohla vrátit kdykoliv. Vojenské stráže jsou rozmístěny na všech důležitých administrativních budovách. Zákaz vycházení je udržován od 11 hodin večer do 6 hodin ráno. Naše tisková exkurze byl doprovázena všude třemi poslanci parlamentu Novorosije a dvěma členy místních sebeobranných sil.

Odvezli nás do několika západních okrajů Doněcka poblíž demarkační linie, které jsou poškozeny bombardováním ukrajinské armády. Dívala jsem se na prázdná okna školy, rozbité ostřelováním, pravděpodobně loni v létě, kdy zde byly boje. Ve školním dvoře moji kolegové zvedali střepiny granátů. Cítila jsem hluboký smutek. Pomyslela jsem si: tady stojím na hřbitově Ukrajiny, jak se domnívám.

Není cesty zpět. Donbas nechce být součástí Ukrajiny, která oslavuje ukrajinské nacionalisty, kteří kolaborovali s nacistickým Německem za druhé světové války a proti nimž sovětská armáda bojovala. Donbas se staví proti neoliberálnímu kapitalismu, který ničí ukrajinský průmysl a zemědělství. Donbas by se vrátit na federalizovanou Ukrajinu, ale pouze v případě, že by vláda Kyjeva podstoupila to, co v Donbasu lidé nazývají "denacifikací". Bohužel, je to velmi nepravděpodobné. Civilizovaný rozvod je nejlepším řešením pro tento ozbrojený konflikt.

Kanada poskytuje vojenskou podporu Kyjevu. Kanada by namísto toho mohla oprášit své odborné znalosti jako Peacekeeper a vyjednavač a vyvíjet tlak na Kyjev k plnění povinností, ke kterým se zavázal, když podepsal dohodu o příměří v Minsku, 12. února 2015, spolu s představiteli Luganska a Doněcka.

Halyna Mokrushyna psala často během uplynulého roku o válce ve východní Ukrajině. Sledujte její nadcházející články o její cestě do Doněcka, na východní Ukrajinu v dubnu 2015. Všechny články můžete najít na webových stránkách NewColdWar.org – kontakt: halouwins@gmail.com

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: P. Reif

    Zdroj:  globalresearch.ca