Nový televizní seriál „Tyrant“ („Tyran“) si nikdo nesplete se skvělým pořadem. Zdaleka se nepřibližuje kvalitě „The Honourable Woman“ („Čestná žena“) nebo „House of Cards“ („Domeček z karet“). Je to jeden ze seriálů, které by se měly sledovat, jen pokud zároveň děláte ještě něco jiného. Herecné výkony jsou příšerné, zápletka vykonstruovaná a přízvuk, který mají v angličtině lidé jakoby hovořící arabsky, je neskutečně iritující. Co se však týče globálně politických témat, v angličtině se dnes vysílá jen málo srovnatelných seriálů.


Člověka napadá pouze „Homeland“ (v ČR běží pod názvem „Ve jménu vlasti“) nebo „Madam Secretary“ („Ministryně zahraničí“). „Tyrant“ se odehrává ve smyšlené blízkovýchodní zemi a pojednává o návratu člena královské rodiny do jeho vlasti, poté co 20 let pracoval jako lékař ve Spojených státech. Jeho otec je král a my si okamžitě všimneme známek vladařova despotismu. Diváci přirozeně předpokládají, že právě otec je tyranem z názvu seriálu.

Král ovšem brzy zemře a jeho následník (bratr hlavního hrdiny příběhu) převezme úlohu tyrana. Projevuje sklon pokračovat v násilnických praktikách svého otce, ale jeho bratr (náš hrdina) se ho snaží přesvědčit, aby v zemi zavedl demokracii. Když to nevyjde, začne náš hrdina spřádat plány na svržení svého bratra s pomocí CIA. Další vzorový příklad změny režimu.

Najednou si divák není tak jist, kdo tím tyranem je. Byl to otec? Je to jeho následník? Je to navrátivší se americký občan, jenž o své domovské zemi ví jen málo, ale je ochoten zradit svého bratra, spřáhnout se se zahraniční mocností a nechat vraždit lidi, aby zavedl cizí systém vládnutí? Nebo je snad titulním tyranem agentka CIA, která pomáhá zosnovat převrat? Nebo je to sám americký prezident?

Tato morální nejednoznačnost seriál zachraňuje. Musíme se rozhodnout sami. Možná je tyranem z názvu naopak samotný divák, který si přeje, aby byl převrat úspěšný.

Erik Best

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .