Jakou cestou by se ubíral historický vývoj, kdyby tak zvaná Wardenclyffeská věž srbského génia Nikoly Tesly postavená na začátku 20. století zajistila vytvoření efektivního systému přenášení a získávání volné elektřiny na celém světě?  Možná by se nám podařilo vyhnout se mnoha technogenním katastrofám a také problémům a konfliktům spojeným s energetikou. V Rusku se rozhodli reanimovat projekt přenášení energie bezdrátovým způsobem.

Před několika lety získali mladí ruští fyzici Sergej a Leonid Plechanovovi po tom, co prostudovali deníky a patenty srbského vědce, prostřednictvím internetu dost velkou částku na to, aby postavili svou vlastní Wardenclyffeskou věž.

V interview pro Hlas Ruska hovořil Leonid Plechanov o vyhrožování energetických korporací, o Tunguzském meteoritu a samozřejmě i o principech nové věže.

Chceme začít budovat věž letos na podzim, 400 km na sever od Moskvy. Nechceme udělat žádnou „velkou a krásnou věcičku“, abychom něco změřili. Náš přístup je naprosto vědecký, budeme konat výzkumy za různého počasí a s přihlédnutím k různým faktorům. A potom to musí přijmout a potvrdit vědecké společenství. A to může trvat celé roky, důležité je ale alespoň začít.

Kolik věží bude třeba postavit? A co se může stát prapůvodním zdrojem energie?

Přesto, že hovoříme o bezdrátovém přenášení elektřiny, nahradí tyhle „dráty“ půda. V našem případě bude stačit jedna věž, aby vznikly vlny v půdě na celé planetě. Máme-li mluvit o zdrojích, pak uvažujeme o sluneční energii jako o hlavní variantě. Hlavním problémem je totiž doprava k místům spotřeby, bez budování sítí, což vyžaduje obrovské výdaje.

Uvědomujete si, že riskujete tím, že proti sobě poštvete například ropné magnáty a největší energetické společnosti?

Před deseti lety se tvrdilo, že ropné giganty nedovolí, aby se na trhu objevily elektromobily. Jak ale vidíme, toto odvětví sílí. Může tu ale vzniknout složitá situace. Naše technologie může mít dobrého byznys-drivera: právě již zmíněné elektromobily, pro které bude možné vybudovat jakékoli množství „čerpacích“ stanic, protože nebudou potřeba žádné dráty.

Ve svých pracích tvrdíte, že teorie Tesly se stoprocentně shoduje s klasickou fyzikou. A bylo přece tolik rozhovorů kolem toho, že je to antivědecké, že je to šarlatánství…

To, co dělal Tesla, neodpovídalo fyzice té doby, byl to vůbec dost podivný člověk. Aby zaujal lidi kolem sebe, musel se už tehdy uchýlit k seriózním PR-krokům a v tom je právě příčina mystické aureoly kolem vědcovy činnosti. Kromě toho byl Tesla praktikem, pokud šlo o teorii, tady nikdy nebyl nijak zvlášť pečlivý. Když ale pročítáme jeho studie, začíná získávat všechno, co vymyslel, smysl. Nesmíme zapomínat na to, že všechno elektrické, co nás obklopuje, bylo vynalezeno právě díky jemu.