Ve Washingtonu oznámili, že 22. dubna se chystá do Kyjeva viceprezident Joseph Biden, aby podpořil ukrajinské úřady a projednal s nimi otázky dlouhodobé ekonomické bezpečnosti Ukrajiny. Penězi na zaplacení obrovského dluhu Ukrajiny za ruský plyn ale Biden kyjevské úřady sotva potěší. Josepha Bidena obyčejně posílají k takovým partnerům, pro které by byla návštěva prezidenta Obamy příliš velkou poctou. Po tom, co byl v roce 2008 zvolen do své funkce, hraje Biden v Bílém domě roli jakéhosi uklidňujícího prostředku.


Poslali ho třeba do Gruzie k Michailu Saakašvilimu po katastrofě kavkazské války v roce 2008. Joseph Biden je člověk společenský, plný sladkých řečí. Má proslovy v takové oblibě, že jeho kolegové a podřízení mu dokonce začali říkat „člověk bez filtru“ a „neřízená raketa“.

V Rusku mají za to, že i když se Bidenova mise omezí jen na slova o podpoře a pomoci, může se situace na Ukrajině definitivně vymanit zpod kontroly. Washington by neměl podněcovat své chráněnce, měl by přestat se šířením báchorek o údajné ruské agresi a přivést kyjevské úřady k rozumu. Prohlásil to vyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin po zveřejnění data Bidenovy návštěvy. Je to zvlášť důležité s přihlédnutím k tomu, že pan Turčynov dal rozkaz k nasazení vojenských útvarů k potlačení lidí na jihovýchodě země, řekl Vitalij Čurkin:

[quote align="center" color="#999999"]

Vyslanec USA v OSN oznámil, že na Ukrajinu jede viceprezident Joseph Biden. Možná by mělo smysl, aby viceprezident nečekal na datum odjezdu z USA, tedy na 21. duben, a hned teď by zvedl telefon a zavolal by panu Tyrčynovovi? Tak, jako mnohokrát volal prezidentu Janukovyči do 21. února. A ať řekne panu Turčynovovi totéž, co říkal Janukovyči. Podle zpráv tiskové služby viceprezidenta USA tehdy říkal toto: jenom nepoužijte sílu. Zatímco teď USA podporují realizaci zločinného Turčynovova rozkazu použít ozbrojené síly proti lidu. [/quote]

I v Evropské unii probíhá proces vystřízlivění, rozléhají se tu výzvy reálně hodnotit to, co se děje na Ukrajině. „Pod nátlakem USA jsme dospěli až k nějaké neuvěřitelné, neracionální démonizaci ruského prezidenta Putina a současně i všeho, co dělá Rusko“, tvrdí německý ekonom a expert na finanční trhy Dirk Müller:

[quote align="center" color="#999999"]

Co zakázaného vlastně dělá Putin? Co se skutečně odehrává na Ukrajině? Nedošlo tam k výměně moci prostřednictvím voleb. Byl to radikální převrat. Všechny demonstrace protestujících na Ukrajině naprosto jasně podporoval, organizoval a financoval Západ. Dokazují to dokumenty. Nebyl to Putin, kdo si na Ukrajině zahrával s ohněm. [/quote]

Bidenovu návštěvu Ukrajiny můžeme samozřejmě přijímat s opatrným optimismem. Když dostal stejný úkol jako v době „uklidňování“ Saakašviliho, pak je to možná první příznak toho, že USA už začíná unavovat podpora jejich chráněnců, kteří se dostali k moci díky kyjevskému Majdanu.

Zdroj: czech.ruvr.ru