Jak si už hodně čtenářů WUWT v komentářích povšimlo, říjen 2013 byl výrazně aktivnější než několik předchozích měsíců, a takovouto úroveň aktivity jsme neviděli už od října 2011. Zrovna teď slunce dnes ukazuje několik slunečních skvrn o pořádných rozměrech. Netřeba žádných hledání chlupů ze „slunečních ťupek“, aby se zvedly počty. SWPC od NOAA aktualizovali své grafy a prozatím po mnoha měsících dokonce i skutečná data skoro odpovídají předpovědní křivce:


 

Nárůst oproti minulému měsíci je dosud největší vzepětí za celý sluneční cyklus 24.

K podobnému vzepětí došlo i v rádiovém toku 10,7 cm, avšak ten se nikdy nepřiblížil k maximu dosaženému uprostřed roku 2011.

Avšak index Ap, hodnota reprezentující sluneční magnetické dynamo pořád klesá ke dnu, což je cosi, k čemu dochází už od října 2005, kdy došlo k významné skokové změně. Žádný takový vrchol, jako jsme viděli v Cyklu 23 v roce 2004, už později spatřen nebyl.

Steve Davidson ve své analýze píše:

[quote align="center" color="#999999"]

Vytvořil jsem graf z belgických oficiálních počtů, který je hodně podobný grafu „Pokroku v počtu slunečních skvrn ve slunečním cyklu“ od NASA udržovanému WUWT na „Sluneční stránce“.

Můj článek rovněž revidoval současný stav předpovědí Slunečního cyklu 24 a zdůraznil přispění Leif Svalgaarda k pochopení Cyklu 24. [/quote]

I David Hathaway aktualizoval svou stránku na NASA Marshall a píše:

[quote align="center" color="#999999"]

Současná předpověď Slunečního cyklu 24 poskytuje maximum vyhlazeného počtu skvrn na asi 65 v létě 2013. Vyhlazený počet skvrn už dosáhl v únoru 2012 67 kvůli silnému vrcholu koncem roku 2011, takže oficiální maximum bude přinejmenším takhle vysoké. Během posledních čtyř měsíců vyhlazený počet slunečních skvrn stagnoval. Jsme v současnosti už více než čtyři roky v Cyklu 24. Současné předpovídané a pozorované hodnoty z něj činí nejslabší cyklus slunečních skvrn od Cyklu 14, který měl v únoru 1906 maximum na 64,2.[/quote]

Jeho obrázek:

Jak vždy je tu pro ty, co se o to zajímají více: WUWT’s Solar Reference Page

Anthony Watts

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  wattsupwiththat.com