Německo může být na tom dobře, jedině když Evropa bude na tom dobře, zopakovala Merkelová svou starší myšlenku před poslanci Bundestagu. Podle této logiky by ale Německo na tom mělo být špatně už od začátku uprchlické krize, protože od podzimu roku 2015 je Evropa hluboce rozdělena. Už na to zapomíná, a proto asi minulý rok na podzim byly na volebních plakátech CDU slogany o Německu, "ve kterém žijeme dobře a šťastně".


Rozdělení Evropské unie se prohlubuje i z dalšího důvodu. Ve své koaliční dohodě strany CDU, CSU a SPD slíbily vyšší platby v celé EU. Toto štědré využívání peněz daňových poplatníků je diametrálně odlišné od postojů Rakouska a Nizozemska, které chtějí naopak omezit finanční prostředky EU.

Úspory a úspory to jsou slova z Vídně a Haagu s ohledem na nedostatek financí kvůli Brexitu zřejmě půjde o ztrátu 14 miliard euro.

Po hlasování členů SPD začátkem března budeme vědět, zda bude pokračovat velká koalice. Rozdělení Evropy se prohloubí na úkor celé EU ale i na úkor Německa.

"Chci, aby byla Evropa solidární a sebevědomá," řekla kancléřka ve svém politickém prohlášení, před dnešním neformálním setkání Evropské rady v Bruselu.

Zdroj: " target="\\\_blank">pz.cz