Vidíme to u mobilních telefonů a počítačů. S tím, jak technologie postupuje, tak se ty věci často zmenšují. GE Global Research teď testuje turbínu o rozměrech asi tak stolu, která by mohla elektřinou zásobit město s asi 10 000 domy. Inženýr u GE, který má tento projekt na starosti, Dough Hofer nám ukazuje model té maličké turbínky.

Většinu turbín pohání pára, což na ně klade nároky, aby byly daleko větší. Ale tuto pohání „CO2 ve formě nadkritické kapaliny,“ takže je stlačený na obrovský tlak a zároveň extrémně horký (až 700°C). Ten CO2 je takto rozžhavený a zároveň stlačený, aby vytvořil cosi zvaného nadkritická kapalina, co technicky není ani kapalina ani plyn, nýbrž něco na způsob obojího.

Tato turbína je vyprojektována tak, že má během procesu přetvoření tepla na elektřinu o 5 procent vyšší účinnost. Dále je slibné to, že tento prototyp GE je na 10 megawatt, ale společnost by ji ráda pak zvětšila na 33 megawatt.

„Klíčovou věcí pro to je ekonomika,“ říká projekt řídíc inženýr u GE Doug Hofer. Ač je před nimi v projektu ještě hodně práce, tak říká: „V tomto okamžiku si myslíme, že náš ekonomický příběh je v porovnání se všemi těmi baterkami velice příznivý.“

Zdroj: technologyreview.com