Francouzský president Emmanuel Macron zařídil, aby byly genderově založené urážky ve Francii zakázané, a varuje, že občany přistižené, že se jich dopouští, by mohl čekat kriminál. Macron tvrdí, že tato opatření jsou zaměřena na vynucení politicky korektních anti-sexistických hodnot u veřejnosti a školních dětí. „Zpečeťme pakt rovnosti mezi muži a ženami,“ řekl Macron v projevu k Mezinárodnímu dni odstranění násilí proti ženám.


„Na genderu založené urážky budou trestné podle zákona. Pachatelé narazí na odstrašující postihy,“ varoval.

France24.com hlásí:

Macron při svém projevu vyhlásil minutu ticha za těch 123 žen, které v roce 2016 zabili jejich partneři nebo bývalí partneři.

K ohlášeným opatřením patří vzdělávání dětí na středních školách o pornografii a zjednodušení systému nahlašování znásilnění a přepadení na policii.

K návrhům, které by mohly být zahrnuty do předlohy zákona v roce 2018, by mohla patřit kriminalizace obtěžování na ulici a rozšíření omezení na znásilňování nezletilých na 30 let z 20 let. Macron rovněž řekl, že by se osobně přikláněl k stanovení věku svolení se sexem na 15 let. V současnosti není ve Francii žádný minimální věk pro svolení se sexem.

K plánovaným změnám v policejním systému bude patřit umožnit obětem znásilnění a sexuálních útoků provést své předběžné nahlášení přes internet, než přijde na policejní stanici přednést trestní oznámení. K dalším opatřením patří zastavení autobusu „na požádání“, kdy ženy mohou v noci zastavovat autobusy kdekoliv, aby se domů dostaly bezpečně.