Odlesňování deštného pralesa v Brazílii nabylo v posledních desetiletích neudržitelné rozměry. Stromy mizející povětšinou pro potřeby získání zemědělské půdy změnily život obyvatelům pralesa, pozměnili nejbohatší ekosystém na naší planetě a z dlouhodobého hlediska nepříznivě ovlivnily klima na celé planetě. Vymýcení Amazonského pralesa však bude alespoň z části minulostí. Brazílie totiž spouští největší zalesňovací projekt v moderní historii lidstva.


73 milionů nových stromů na celkové ploše 70 tisíc hektarů. To je největší zalesňovací projekt v moderní historii lidstva, který plánuje v Brazílii spustit nezisková organizace Conservation International.

Stromy plánují do roku 2023 vysadit v tzv. oblouku odlesňování, který deforestací v současnosti trpí nejvíce. Zalesněné budou brazilské státy Amazonas, Acre, Pará, Rondônia a povodí řeky Xingu. Odvážný projekt tak zachrání plochu Amazonského pralesa rovnou 30ti tisícům fotbalových hřišť.

Projekt organizace Conservation International je prvním krokem Brazílie k vysněnému cíli obnovit do roku 2030 celkem 12 milionů hektarů deštného lesa. Toto číslo si Brazílie vytyčila při podepsání Pařížské dohody.

Právě zalesnění zničeného Amazonského pralesa může podle mnohých dopomoci k udržení globálního oteplování na hranici 1,2 – 2 ° C, kterou státy v Pařížské dohodě o změně klimatu světu přislíbili. Kromě klimatu záchrana pralesa prospěje i nejrozmanitějšími ekosystému planety, kterému Brazílie tímto krokem vrátí jeho přirozené prostředí.

Právě deštné lesy hrají v absorbci oxidu uhličitého na naší planetě ze všech druhů lesů nejdůležitější roli. Conservation International při opětovném zalesňování plánuje využít nejmodernější technologii výsadby, která byla v Brazílii vyvinuta jen před několika lety.

Na každý m² odlesněné půdy zasejí semena z 200 původních amazonských druhů stromů. Výsadbu přežijí jen nejsilnější a ty se za pár let přemění na zralé stromy. Dosud bylo tímto způsobem v Brazílii vysazeno 1 milion stromů. Osud Amazonského pralesa se tedy konečně dostává do správných rukou? Uvidíme.

Zdroj:  mnn.com