Přestože od voleb v USA uplynul téměř rok, je zřejmé že Hillary Clintonová stále trpí a není schopna překonat svoji volební prohru s Donaldem Trumpem. Podle jejího názoru se Putin „chce pomstít" za zhroucení SSSR a rozšíření NATO. Rovněž trvá na tom, že v případě Putina šlo o „osobní urážku". V rozhovoru pro The Sunday Times, bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintononová připouští, že se cítí „strašnou odpovědnost“ za to, že nemohla přijít na to, jak porazit Trumpa.


„Věc není v tom, že jsem prohrála, jako spíše v tom, s kým jsem prohrála. To je hluboce znepokojující, protože kdybych prohrála s někým, koho bych nazvala „normálním republikánem", jednoduše bych s ním nesouhlasila," řekla Clintonová. „Mám hluboké rozpory s Georgem W. Bushem, ale pochopila jsem jeho světový názor. Znala jsem jeho otce, znala jsem Reagan, a u nás bylo mnoho politických sporů, ale necítila bych stejný pocit porážky naší země, jako od toho, koho jsme si vybrali, toho, co málo chápe, a ještě méně se o cokoliv stará, a prostě chce jen potlesk."

Ve své knize „Co se stalo“ Clintonová viní ze své porážky „misogynního“ Trumpu, americký volební systém, stejně jako „fake news“, které se šířily prostřednictvím sociálních sítí a dalších typů zásahů, které provedl ruský prezident Vladimir Putin, a kterého Clintonová nazývá „skutečným zločincem“, připomínají noviny.

Podle bývalé ministry zahraničí USA se Putin „chce pomstít" za zhroucení SSSR a rozšíření NATO. Rovněž trvá na tom, že v případě Putina šlo o „osobní urážku", napsaly britské noviny.


„Americká politika demokratizace a ochrany bývalých sovětských států v devadesátých letech se Rusku nelíbila," uvedla Clintonová. “Putin řekl, že zhroucení Sovětského svazu je nejhorší katastrofa v historii lidstva."

V říjnu loňského roku americká vláda oficiálně obvinila Rusko z vloupání se do serverů americké Demokratické strany, a prohlásila, že Moskva se snaží zasahovat do voleb. S pomocí státních sdělovacích prostředků jako RT a Sputnik a ruských trollů rozšířilo „lživé“ zprávy, jejímž cílem bylo poškodit kampaň Clintonové, napsaly The Sunday Times.

Při hovoru o zásahu Ruska do prezidentských voleb Clintonová zdůraznila, že „žádná země nebyla schopna zaútočit na USA a vyvléci se z toho s takovými drobnými následky". Tolik britský list.

Je zjevné, že utrpení Hillry Clintonové lze pochopit skutečností, že si byla jista vítězstvím, stejně jako většina sdělovacích prostředků, průzkumů a politiků (například Petro Porošenko ji blapřál k vítězství ještě před dokončením sčítání hlasů volitelů) a – prohrála. Stejně tak lze pochopit její osobní utrpení, že ona – tak skvělá politička, prohrála s takovým chlapem jako Trump (ačkoliv polovina „zcela vyjímečného národa“, předurčeného k vedení světa, ji nesnášela stejně, jako ta druhá uvedeného miliardáře).


Ale otázkou je, proč my máme trpět neustálým tvrzením o šíření „lživých zpráv“, které byly ukradené nebo předané tisku ze serverů Demokratické strany. To by museli hackeři nebo insideři uloupit a zveřejnit v podstatě „lživé materiály“ této strany. Ale tím, že se tyto informace dostaly na veřejnost, se například ukázalo, že vedení strany a Clintonová pracovali (když ne protiprávně, tak zcela nedemokraticky) na diskreditaci jejího konkurenta ve straně Bernieho Sanderse.

Vysloveně utrpením je jakákoliv absence sebereflexe Clintonové a Demokratické strany, proč prohrály volby (přičemž řada analytiků, která nepodlehla protiruské hysterii, poukazuje na špatně zvolenou kampaň, zaměřenou na zahraničí i osobně na Trumpa, který naopak bodoval kritikou ekonomických a sociálních pořádků v USA).

A ani po roce vyšetřování se nepodařilo, přes veškeré „předpoklady“ a „přesvědčení“, předložit důkazy o vině Ruska a „zločince“ Putina. To je teprve to kvalitní utrpení.

Zdroj: times.co.uk, pz.cz