Rusko varovalo, že USA podporované síly se zase v Sýrii chystají provést další útok chemickými zbraněmi pod falešnou vlajkou, což se opět využije k obviňování syrské vlády. Podle prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharové chystá ozbrojená skupina Shabab al-Sunnah provedení chemického útoku v jižní provincii Daraa, z čehož pak budou obviněny Asadovy síly.


„Několik raket s jedovatými chemickými látkami“ je uloženo ve zbraňovém skladu této skupiny ve městě Bushra al-Sham v okresu Daraa, varovala ve čtvrtek Zacharová.

„Tato milice plánuje, že jich použije v jednom ze sídel v provincii Daraa a pak zase obviní vládní síly z chemických útoků proti civilistům,“ řekla.

Presstv.com hlásí:

Podle ruské mluvčí se cílem chemického útoku v tomto trýzněném regionu nejspíš stane šest sídel, konkrétně Hiran, Nawa, Inkhil, Jamila, Tafas a Deira.

Toto sdělení přichází poté, co teroristé už ve své válce proti Damašku několikrát zbraně hromadného ničení použili.

4. dubna postihl údajný plynový útok město Khan Shaykhu v syrské provincii Idlib, který zabil přes 80 lidí.

Západní země se po tomto útoku předháněly ve svádění tohoto incidentu na Damašek, kdy USA pak 7. dubna provedly raketový útok proti letišti Shayrat v syrské provincii Homs s tvrzením, že letiště ostřelované těmito raketami bylo původem toho údajného chemického útoku z 4. dubna.

Sýrie tato obvinění odmítla s tvrzením, že militanti, nikoliv síly na straně Damašku použili chemických zbraní.

Koncem června expert Výkonné zpravodajské revize z Leesburgu Mike Billington v interview s Press TV řekl, že někteří lidé uvnitř americké a britské administrativy tlačí na válku v Sýrii, což zapadá do linie jejich pokusů „sabotovat“ veškerou možnou spolupráci mezi USA a Ruskem při boji proti terorismu.

„Trumpa oblbli poprvé. Řekli mu, že syrský prezident Bašár Asad použil chemických zbraní. Přitom celému světu bylo jasné, že je to lež,“ řekl Billington s dodatkem, „je to další případ toho podfuku jak s Irákem, tj. obvinění, že Irák má zbraně hromadného ničení, což se později ukázalo být naprosto vylhané.“

Syrská vláda se zbavila veškerého chemického arzenálu na základě dohody vyjednané Ruskem a USA v roce 2013.

25. srpna letošního roku řekl náčelník ruské vojenské ochrany proti chemickým zbraním generálmajor Igor Kirilov, že jeho silám se podařilo ve válkou zmítané Sýrii demontovat už dvě výrobny chemických zbraní v oblastech předtím držených militanty.


Tento vývoj zvýšil pochyby o tvrzeních Západu, že Syrská armáda vlastní chemické zbraně.

Al-Nusra nebude odstraněna ze seznamu teroristů

Zacharova jinde ve svých sděleních řekla, že všechny ty pokusy prováděné k al-Kaidě náležející teroristickou organizací Jabhat al-Nusra v Sýrii pokoušející se o legalizaci tím, že si mění jméno, jsou marné.

„Členstvo Jabhat al-Nusra má dojem, že tuto sílu zachrání změna obchodního jména, a předpokládají, že nová změna formy a jména jim pomůže, aby se dostali ze seznamu teroristických organizací. Avšak všechny tyto pokusy vyhnout se odpovědnosti za tyto zločiny a otevřít si cestu k legalizaci jsou samozřejmě marné,“ poukázala důrazně tato ruská diplomatka.

„Rada bezpečnosti OSN už jasně klasifikovala  Jabhat al-Nusra a další struktury přidružené k al-Kaidě jako teroristy se všemi následnými důsledky,“ poukázala.

Jabhat al-Nusra, dlouho fungující jako přidružená k teroristické skupině al-Kaida, se nedávno přejmenovala a tvrdila, že se od al-Kaidy odpojila.

Sýrie se s militanty potýká už od března 2011. Protiteroristický boj nabral novou hybnost loni poté, co provládní síly osvobodily největší syrské město Aleppo z doby před začátkem války v roce 2011. Toto osvobození mohutně posílilo morálku armády a spojeneckých sil, aby ničily teroristy i v jiných regionech.

Rusko provádí na žádost vlády v Damašku nálety proti Daesh a dalším teroristickým skupinám na Středním východě od září 2015.

Zdroj: presstv.ir