Více než 100 předních technologických expertů, včetně miliardářů a šéfa společnosti Tesla Elona Muska, vyzvalo OSN, aby zakazovala vývoj takzvaných „robotů zabijáků“. Odborníci na umělou inteligenci varují ve svém dopise před třetí revolucí v bitvě a říkají, že „smrtící autonomní“ technologie je Pandořina skříňka. Je důležité jednat včas a zakázat používání umělé inteligence při manipulaci se zbraněmi. „Když se tyto metody rozvíjejí, rozsah možných ozbrojených konfliktů se výrazně zvýší a míra, s jakou budou tyto případy moci jít daleko, přesahuje lidské porozumění,“ říkají odborníci.


„Mohou to být teroristické nástroje, zbraně, které tyrany a teroristé používají proti nevinným lidem,“ píše.

Tón dopisu, který podepsalo 116 průkopníků ve vývoji umělé inteligence, je naléhavý. Podle nich není mnoho času a na start diskuze nezbývá příliš času, protože pokud se otevře Pandořina skříňka, bude obtížné ji znovu uzavřít.

Kombinace umělé inteligence a zbraní je nemorální. Vyzývají proto OSN, aby zakázala tento druh zbraní prostřednictvím Úmluvy OSN nebo použití některých konvenčních zbraní (CCW).

Mimo dopisu Elona Muska podepsal i místopředseda DeepMind Technologies Mustafa Suleyman. Společnost se zabývá umělou inteligencí a koupila ji společnost Google. Rozhovor OSN o moderních autonomních zbraních, který se dnes koná, byl odložen na listopad.

V roce 2015 varovalo více než tisíc vývojářů a vědců o nebezpečí spojeným s touto technologií. Text byl podepsán britským astrofyzikem Stephenem Hawkingem, spoluzakladatelem Apple Stevem Wozniakem, stejně jako Elonem Muskem.


Takzvaní zabijáčtí roboty jsou zcela samostatná zbraň schopná vybrat si cíl a napadnout ho bez lidského zásahu. Až dosud tento typ zbraně neexistuje, ale díky technologickému pokroku se může brzy stát realitou.