Na zhotovení improvizované klimatizace potřebují obyvatelé jen silnější vrstvu kartonu nebo překližku, plastové lahve a vrtačku (nebo ostrý nůž). Pro lidi žijící v civilizovaném světě je těžké představit si svět, ve kterém chybí věci, které běžně využíváme. Elektrická energie, voda, potraviny a pohodlný domov – to je svět, ve kterém žije více než miliarda lidí naší planety.

V jižních zemích je jedním z největších problémů zničující teplo. Nelze se skrýt před ním a na klimatizaci můžete rovnou zapomenout.

Neúměrné teplo, které se šplhá až nad 40 stupňů Celsia je obrovským problémem chudých obyvatel Bangladéše.

Ve vesnici Daulatdia žije přibližně 28 tisíc lidí, kteří obývají chudé příbytky z trapézového plechu, který se pod vlivem tepla prohřívá a uvnitř tak vzniká téměř neobyvatelné prostředí. Lidé byli nuceni najít způsob, jak vychladit interiér bez klimatizace a z materiálů, které mají k dispozici. Podívejte, co se jim poradilo vymyslet.

Nejlevnější klimatizace na světě

Do kartónu nejdříve vyvrtají nebo vyříznou otvory v dostatečných roztečích tak, aby se do nich vešlo hrdlo láhve. Pak se plastové lahve rozřežou na poloviny, přičemž se používá pouze vrchní polovina láhve i s uzávěrem. Z uzávěru se odřízne vrchní část.

Potom hrdlo láhve vloží do otvoru a z druhé strany zavřou uzávěrem, díky čemuž bude láhev držet na místě. Takto postupují s dalšími lahvemi a otvory, dokud není využit celý prostor kartonu.

Potom zařízení vloží do otvoru ve zdi - například okna - tak, aby širší část lahví směřovala směrem ven a užší dovnitř. To je vše.

Tento jednoduchý a levný vynález získal ve světě označení Eco-project a funguje na principu ochlazování vzduchu jeho prouděním. Je to podobné, jako když fouknete teplý vzduch z úst do slámky a na konci slámky je vzduch mnohem chladnější než ve vašich ústech. Horký vzduch, který vchází do láhve, vychází na jejím užším konci chladnější.

Jednoduchý nápad využívá v chudých horkých oblastech stále více lidí a je to pro ně dostupný způsob jak zmírnit zničující teplo. Podívejte se, jak tento nápad funguje.