„Bezpilotní letouny uchvacují evropský vzdušný prostor.“ Nedávno byl zveřejněn pracovní dokument Eurokomise ohledně rozšíření sféry uplatnění bezpilotních létajících strojů v nebi nad územím EU od roku 2016. Podstata tohoto dokumentu, píše německý list Junge Welt, spočívá v nivelizaci od roku 2016 statutu pilotovaných a bezpilotních létajících strojů, takzvaných dronů. Ty poslední budou moci létat nikoli zvlášť a pouze pro ně stanovenými vzdušnými koridory, ale stejnými trasami jako civilní letadla. V dokumentu Eurokomise se mluví o „těžkých“ bezpilotních strojích o hmotnosti nad 150 kg.

Jak vysvětlil německý internetový časopis Telepolis, je přístup k vzdušnému prostoru pro lehčí letouny upravován legislativou samotných členských států EU. Povolení k startu „těžkých“ dronů (kromě vojenských a policejních) patří do kompetence Evropské agentury pro bezpečnost letů (EASA) se sídlem v Kolíně nad Rýnem. Vypracování pravidel a doporučení pro použití těchto letounů se rovněž účastní Mezinárodní organizace civilního letectva ICAO. Nicméně, podotýká Telepolis, nehledě na to všechno, jsou pravidla použití bezpilotních letounů na prostoru EU nanejvýš nestejnorodá. Dokumentace ZDE.

17letá dívka uvedená na Obamově tajném seznamu „na odstřel“

Špehování evropských farmářů pomocí satelitů a dronů

Nový zákon dláždí cestu pro 30 000 dozorčích dronů nad USA

Jak se domnívají experti, skrývá se za návrhem Eurokomise propletení zájmů mocných lobbistických skupin. Podle zpráv v médiích, vyvíjejí v 19 zemích EU asi 400 typů bezpilotních strojů od obrovského Airbus 320 do trpaslíka o hmotnosti několika gramů. Celkem je dnes těchto výrobců nejmíň 40. V celku odhadují odborníci světový trh bezpilotních strojů na 6 miliard dolarů ročně. A do roku 2018 se toto číslo může stoupnout na 12 miliard. Ale co mají dělat mocné bezpilotní letouny, jež jsou s to nést těžké zbraně, v nebi nad pokojnou Evropou? Vojenský expert Viktor Litovkin o tom myslí tohle:

Bojové úkoly pro bezpilotní stroje v evropském vzdušném prostoru neexistují. Jiná věc je kontrola dopravy na silnicích, možná i na ulicích. Není to ale jednoznačný problém. Je jasné, že firmy vyrábějící bezpilotní stroje si na tom chtějí vydělat, a proto hledají možnosti pro prosazení své produkce na evropských trzích.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>