Teleportace, tedy přemisťování předmětů na velké vzdálenosti za zlomek sekundy, se zdá jako science-fiction. Moderní věda nás však včera přesvědčila o opaku. Vědcům z Číny se podařilo teleportovat první objekt ze Země až na 500 kilometrů vzdálenou oběžnou dráhu. Kvantová teleportace je obor, který fyzici zkoumají od 90. let 20. století. Poprvé ji v roce 1993 popsala skupina vědců pod vedením Charlese Henry Bennetta. Od tohoto roku začal souboj o to, kdo provede první skutečný pokus kvantových teleportací.

Ten přišel o 4 roky později, když na univerzitě v Innsbrucku dokázali v laboratorních podmínkách teleportovat fotony ultrafialového záření.

Laboratorní testy kvantové teleportace se v 21. století staly samozřejmostí. Vědci dokázali teleportovat atomy, laserové paprsky či atomy rubidia. Mimo laboratoří se kvantová teleportace podařila až loni, a to nezávisle na sobě hned dvěma vědeckým týmem. Nejnovější zpráva z Číny však šokuje celou vědeckou komunitu. V kvantové teleportaci pokořili vzdálenostní rekord. Foton teleportovali ze Země až na její oběžnou dráhu.

Více než 500 kilometrů dlouhou vzdálenost pokořili čínští vědci Teleportované fotonu ze Země na oběžnou dráhu. Ze Země dokázali kvantovou teleportací "poslat" foton až na satelit Micius. Micius je vysoce citlivý satelit, který Čína vypustila na oběžnou dráhu Země loni. Dokáže rozpoznat a identifikovat kvantové stavy fotonů a je klíčovým objektem v čínském zkoumání kvantové teleportace, která má vést k vytvoření tzv. kvantového internetu (obrovský nárůst posílaných informací a přenosové rychlosti).

Kvantová teleportace spočívá v posílání informace o daném objektu na velkou vzdálenost. Jsou u ní zapotřebí dva stejné objekty, přičemž jeden je Teleportované na určité místo, zatímco druhý zůstává na místě původním. Teleportované objekt přitom nese stejnou informaci jako objekt původní, který je při teleportování zničen. Po přemístění tedy je tedy Teleportované částice jakousi "kopií" té původní.

Kvantová teleportace je podle vědců klíčem k vytvoření tzv. kvantového internetu. Dosud však neznají mnohá tajemství tohoto procesu, jako např. kolik hmoty je možné kvantovou teleportací přenést či jaká je maximální vzdálenost přenosu. Jedno je však jisté. K teleportování, jak jej znáte ze sci-fi filmů, jsme znovu o malý krůček blíž, ale čeká nás ještě velmi velmi dlouhá cesta.